«Не будеш чистити зуби, з'явиться карієс!» - так часто лякають дітей. Однак навіть у тих, хто стежить за зубами, все одно діагностується ця хвороба. Хіба не захиститися від «каріозних монстрів» і в чому полягає лікування карієсу, якщо проблема все-таки з'явилася, - про це знають стоматологи 32 Dent і відповідають на часті питання пацієнтів.

Чому з'являється карієс

Сьогодні вже точно встановлено, що карієс викликають бактерії Streptococcus mutans. Пусковим механізмом до розмноження мікроорганізмів служить бродіння вуглеводів, які містяться в їжі і залишаються на емалі. Виходить, практично кожен продукт - материнське молоко, цукерки, випічка, фрукти і т. п. - може стати причиною розвитку карієсу в поєднанні з недостатньою гігієною порожнини рота. Цих умов вже досить, щоб вразити зуби більшості людей на Землі.

До речі, аргумент «я по три хвилини чищу зуби двічі на день» не є 100% -вим захистом від карієсу. Навіть після ретельного чищення зубною щіткою на зубах залишається 25-30% бактерій. Повністю вичистити зуби, видалити наліт і камінь допоможе тільки професійна чистка зубів.

Також карієс зубів з'являється з наступних причин:

  • • недостатній вміст фтору в емалі;
  • • генетична схильність;
  • • в'язкість і значна кількість слини;
  • • ослаблений організм.

Як швидко розвивається карієс

Швидкість розвитку хвороби залежить від ділянки зуба, інтенсивності і тривалості впливу кислот на зубну емаль. Як правило, карієс на зубах прогресує протягом чотирьох років. Кореневу частину зуба бактерії вражають в середньому за 2,5 року. Найбільш уразливі - молочні зуби у дітей, які щойно з'явилися: карієс розвивається за 4-6 місяців.

Стадії розвитку карієсу і симптоми

Залежно від серйозності ураження емалі та дентину виділяють чотири стадії карієсу:

1. Простий карієс, або стадія плями. Ніяких симптомів, крім білої крейдяної плями на емалі зубів.

2. Поверхневий карієс. Через демінералізації емалі пляма стає шорсткою, зуб реагує на зміну температури, кислу і солодку їжу.

3. Середній карієс. Пляма темніє до чорно-коричневого кольору, біль стає сильнішою, з'являється частіше, триває довше.

4. Глибокий карієс. Дентин руйнується, з'являється каріозна порожнина, в якій застряють залишки їжі. Якщо не почати лікування глибокого карієсу, хвороба часто призводить до пульпіту і видалення зуба.

Лікування карієсу в стоматології

У випадку з карієсом діє золоте лікарське правило: чим раніше виявлена ​​хвороба, тим простіше і легше буде лікування. Наприклад, на початковій стадії зуб навіть препарувати не потрібно: достатньо зішліфувати пляму та покрити емаль мінералізуючим розчином.

Лікування поверхневого карієсу залежить від локалізації проблеми. Застосовуються наступні методи: ремінералізація, герметизація фісур або пломбування зуба.

Лікування карієсу середньої та глибокої стадії полягає у видаленні ураженого дентину та встановлення пломби. Якщо карієс ускладнюється пульпітом, спочатку проводиться лікування кореневих каналів і тільки потім коріння і зубів пломбуються.

Будь-які сумніви з приводу карієсу - це підстави відразу звернутися до лікаря, адже тільки стоматолог може відрізнити крейдяні плями від некаріозних уражень емалі, які виникають, наприклад, при флюрозі або гіпоплазії. Карієс - НЕ нежить, сам не проходить, тому будь-які зміни зовнішнього вигляду зуба, поява неприємних відчуттів в області зуба повинні насторожити і змусити негайно записатися на прийом в стоматологію. На щастя, сьогодні карієс успішно лікується, і в 95% випадків зуб вдається зберегти.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram