Україна перебуває на 76 із 79 місць за якістю освіти, випереджаючи лише Словаччину, Грузію та Молдову — такими є результати міжнародного оцінювання PISA. Воно показало, що 36% учнів 9-11 класів не володіє базовими знаннями з математики, у 26% є серйозні проблеми з письмовими текстами і в стільки ж — з природничими знаннями. Провальні результати ЗНО останніх двох років говорять про те саме.

Показники та причини

За результатами Українського центру оцінювання якості освіти, у 2021 році ЗНО провалили:

●    З математики – 31,11%.

●    Іноземними мовами — від 10,7% до 16%.

●    З української мови та літератури -15%.

●    З фізики – 8,33%.

Директор Центру Валерій Бойко наголосив, що прохідний бал у порівнянні з 2020 роком був адекватним, але третина не здала математику, не вирішивши завдання на рівні базової школи. У 2019-2020 роках 68% учнів провалили тестування з української мови.

У чому причини такої низької успішності? Батьки пов'язують його з переходом на дистанційне навчання та звинувачують адміністрації шкіл у його поганій організації. Вчителі вважають, що школярам не вистачає самодисципліни та батьківського контролю. Сертифікат ЗНО входить до списку обов'язкових документів для вступу до вишів, тому проходити тестування доведеться.

Як підготуватися та підвищити самодисципліну?

●    Розслабитись в останні 2-3 дні перед тестуванням та у полегшеному форматі повторити пройдений матеріал. Перед тестуванням важливо відпочити та добре виспатися.

●    Під час підготовки слід приділити більше уваги англійській граматиці, тому що екзаменатори оцінюють письмову мову, а не розмовні навички учня. Ефективна формула підготовки - "граматика + словниковий запас".

●    До тестів з української мови бажано готуватись за 1,5-2 роки, щоб отримати більше практики. Наголос на правила, щоб у підсумковому творі не було орфографічних помилок.

●    Психологи радять готуватися до тестування з 10 класу: скласти розклад і чітко його дотримуватися.

●    Підготуватись допоможуть безкоштовні інтернет-курси, розраховані на 5-8 тижнів. Матеріал оформлений як тексти, відео та подкасти, викладений зрозумілою мовою і часто виходить за межі шкільної програми.

●    Батькам не слід пускати процес на самоплив: якщо у дитини серйозні прогалини у підготовці з української мови, математики чи англійської, варто подумати про заняття з репетитором.

●    Батьківський контроль за виконанням домашніх завдань теж не скасовується — навпаки, на час дистанційного навчання йому доведеться приділяти більше часу: частіше контактувати з вчителями, цікавитися успішністю дитини, проблемними предметами та темами, які потребують більшої уваги.

Віддалене навчання вказано на недоробки

Списати на ЗНО навряд чи не вдасться: тестування для учня закінчиться, як тільки члени комісії побачать шпаргалку. Прийде вчити, а для цього потрібна внутрішня мотивація та батьківська підтримка, висока самоорганізація.

Дистанційне навчання показало, що з мотивацією та самодисципліною у школярів та батьків серйозні проблеми. Від того, як швидко вдасться їх вирішити, залежить ефективність підготовки та результати ЗНО.