фото dumskaya.net

В Афінах завершилася знакова для колекціонерів з усієї Європи філателістична виставка "NOTOS 2021".

Це одна з перших подій для колекціонерів з початку пандемії, яка проходила оффлайн, пише Думська.

На виставці було представлено близько 500 колекцій з усього світу, а п'ять із них презентували українці. Один з них - одесит Дмитро Френкель - отримав оцінку журі в 96 балів зі 100 і був номінований на Гран-прі, де обирали кращі з кращих.

Колекція Дмитра Френкеля "Марки мита при закордонному обміні РРФСР і СРСР 1922-1938"

Вперше за 30 років українська філателія отримала таке визнання в Європі. Дмитро Френкель посів друге місце і був номінований на Гран-прі виставки з колекцією "Марки мита при закордонному обміні РРФСР і СРСР 1922-1938".

Відзначимо, що колекція одесита набрала сім голосів при голосуванні на Гран-прі, в той час, як за власника Гран-прі представника Туреччини Джозефа Хакмі проголосували 8 членів журі, а за бронзового призера віддали свої голоси три експерти.

фото dumskaya.net

Про захоплення філателією Дмитро Френкель розповідає як про улюблене хобі, яке з ним усе життя.

"Я захопився філателією ще з дитинства, це хобі відкрив для мене батько. За радянських часів він колекціонував, але на дилетантському рівні, збирав колекції непрофесійно. Мій батько просто купував колекції, коли їздив по СРСР, обмінював, продавав щось і збирав так свою колекцію. Я ж почав збирати марки з 1984 року. І теж дуже сильно захопився цим. У 1990 році купили велику колекцію в одесита Ігоря Морозова і моя колекція стала знаковою. Водночас, в 90-х роках моє захоплення марками відійшло на другий план, оскільки ми створювали другу мою улюблену справу — одеську мережу супермаркетів "Обжора".

На формування команди, налагодження процесів йшло дуже багато часу, тому мережа зайняла перший пріоритет. До розвитку ж колекції я повернувся в 2002 році, коли перший раз взяв участь у національній українській виставці, яка проходила в Одесі. Сьогодні у мене, наприклад, є три колекції в різних класах, які мають вищу нагороду — відзначені Великою золотою медаллю на всесвітніх виставках. Такого немає ні в кого на території СНД", — пояснює одесит.

Колекція Дмитра Френкеля "Міжнародна авіапошта Російської імперії, РРФСР, СРСР 1870-1941"

Нагадаємо, що Дмитро Френкель відомий в Одесі та Україні не тільки як філателіст, але і як засновник мережі супермаркетів по-одеськи "Обжора". Ця регіональна мережа вже 26 років радує жителів міста широким вибором, комфортними покупками, одеським колоритом і привітністю.

фото dumskaya.net

Також були відзначені й інші українські філателісти: одесит Павло Ганіченко з колекцією "Золотий стандарт" на поштових відправленнях 1923-1934" отримав Позолочену медаль; дніпрянин Віталій Малов із колекцією "СРСР 1939-1941, поштові послуги на приєднаних Західних територіях" отримав Велику позолочену медаль; а киянин Сергій Черних за колекцію "Україна 1918. Надпечатки "тризуб", на марках Російської імперії" був відзначений золотою медаллю.

Колекція Сергія Черних "Україна 1918. Надпечатки "тризуб", на марках Російської імперії"

Ми дізналися, як українські філателісти готувалися до участі.

"Кожна країна надсилає заявки для виставлення експонатів — поштових марок або конвертів, наклеєних на листи (ці листи виставляються на стенди). Змагання проходить таким чином - журі ходить від стенду до стенду і оцінює колекції кожного учасника, залежно від класів. Уся виставка розбита по таких класах, в кожному класі є своє журі, і вони ходять по виставці і оцінюють колекції.

фото dumskaya.net

Після того, як вони збираються в кімнаті журі, виставляють оцінки. Після всіх оцінок, вибирають кращі три колекції в національному класі. А найголовніша нагорода на виставці - це Гран-прі. І є національне Гран-прі. В цьому випадку ми були в Греції, тому відзначали кращу колекцію Греції. А є інтернаціональне Гран-Прі - це найкраща колекція Європи. Саме на цю найвищу нагороду і була номінована моя колекція. Можна сказати, ми зайняли 2 місце серед усіх на Європейській виставці", - пояснює Дмитро Френкель.

Українські колекціонери постійно беруть участь у виставках.

"Я очолюю асоціацію філателістів України, яка об'єднує понад 2500 колекціонерів. За рік до проведення виставки наша Асоціація отримує запрошення і пересилає його всім членам організації, у яких є експонати, які можна показувати на цій міжнародній виставці. Бажаючі заповнюють заявки, ми відправляємо їх в оргкомітет виставки, який відбирає кращі на їхню думку колекції, які можна показати на виставці. Після цього відбувається оплата за експонування і учасники готують свої колекції. Така підготовка включає вивчення марок, опис історії, а також оформлення — підписи. Наприклад, щоб надрукувати, все виклеїти йде кілька місяців. Також необхідно вивчати всю літературу, яка видана з цього приводу, зробити правильні висновки - вказати, що ти досліджував це питання і знайшов якісь речі не описані в літературі на сьогоднішній момент. Ця робота оцінюється окремо.

Заявити про Україну, про українську філателію - одне з наших завдань на кожній виставці. Наприклад, на "NOTOS 2021" в Афінах була представлена колекція "Україна 1918. Надпечатки "тризуб", на марках Російської імперії" - це перші українські марки. Звичайно, як таких марок українських ще не було випущено, але надруковувалися тризуби на марках РІ. І колекція набрала 91 бал зі 100 і отримала золоту медаль.

фото dumskaya.net

Безумовно, ми намагаємося, щоб якомога більше колекцій було присвячено Україні. Ми пишаємося нашими досягненнями і що цього року вперше за 30 років вдалося отримати такі високі нагороди. Щорічно в Україні Асоціація філателістів організовує національні виставки, це є своєрідним відбором для участі в міжнародних виставках. У 2022 році заплановано дві таких виставки: з 25 по 29 травня в Києві (Хрещатик, 22) і з 29 вересня по 2 жовтня в Полтаві. Запрошуємо всіх бажаючих відвідати наші виставки та долучиться до філателії. Подробиці на сайті Асоціації філателістів України", - резюмує Дмитро Френкель.