19-20 листопада 2020 року відбулася конференція “Впровадження комплексної сексуальної освіти і принципів гендерної рівності: перспективи в Україні 21-го століття” з міжнародною участю, під час якої було обговорено роль комплексної сексуальної освіти (КСО) у розвитку ключових компетенцій молоді в галузі здоров’я, безпеки і соціального добробуту.

Також було презентовано результати дослідження «Обізнаність та ставлення спільноти вчителів та батьків до комплексної сексуальної освіти», яке  проводилося за підтримки Міністерства освіти та науки України Аналітичним центром Cedos у партнерстві з Дослідницькою агенцією Info Sapiens на замовлення UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення.

Результати дослідження показують, що на шляху впровадження КСО досі існують бар’єри, зокрема стереотипи та міфи про її контент, недостатня обізнаність щодо світових досліджень, які доводять її ефективність.

“Відкритий діалог між дорослими та дітьми – один із важливих інструментів, яким можна передбачити та захистити дитину від небажаної інформації. Ми маємо розуміти та нести відповідальність за майбутнє підростаючого покоління – не відкладати важливі теми для розмов на пізніше”, – зазначила керівник експертної групи з питань дошкільної освіти МОН Оксана Савицька.

“Комплексна сексуальна освіта - це перехрестя, на якому стикаються освіта та охорона здоров’я. Вона забезпечує дітей та підлітків знаннями та навичками, які дозволять їм реалізовувати своє здоров’я та права, допомагає їм приймати життєві рішення щодо їх фізичного та емоційного благополуччя, таких важливих навичок, як критичне мислення, спілкування, саморозвиток, впевненість у собі та прийняття рішень, здатність бути відповідальними та проявляти емпатію», - сказав Хайме Надаль, голова Представництва UNFPA в Україні.

Так, більшість батьків та вчителів позитивно ставляться до неформальної комплексної сексуальної освіти в родині та на позашкільних заходах. Родина, у якій виховується дитина, має забезпечувати сексуальну освіту – таку позицію підтримують 89% батьків та 92% вчителів/ок. Водночас значно менше матерів і татів (48%) позитивно ставляться до участі їхньої дитини у відповідних неформальних заходах поза школою, наприклад, у тренінгах, лекціях, онлайн-курсах.

Згідно результатів дослідження, формальна комплексна сексуальна освіта (у школах) має підтримку більшості. Майже 84% батьків та вчителів/ьок вважають, що в школах має бути сексуальна освіта. Ці дані підкріплюються тим, що батьки не впевнені у своїх знаннях і не завжди готові обговорювати це зі своїми дітьми.

У той же час, вчителі переважно позитивно оцінюють свою готовність до реалізації сексуальної освіти в школах – близько 40% впевнені у власних знаннях. Проте ситуація з готовністю дещо відрізняється, в опитуванні та на фокус-групових дискусіях – деякі з них транслювали стереотипи та міфи. Зокрема, 62% опитаних вчителів/ок переконані, що дівчата, які носять короткий одяг та макіяж, цим спонукають хлопців до активних залицянь, що аборти мають бути заборонені в Україні – 33%, негетеросексуальна орієнтація потребує лікування – 36%, а діти з ВІЛ не мають вчитися разом з іншими дітьми – 19%. При цьому 91% вчителів мають запити щодо власної підготовки, супровідних матеріалів та підтримки з боку Міністерства й інших учасників/ць освітнього процесу.