этот материал доступен на русском

Довідник Rx index 2020: як вибрати лікарський засіб із доведеною ефективністю?

12:54, 10 червня 2020
Вікно
713 0

У травні побачив світ оновлений «Rx index – Довідник еквівалентності лікарських засобів»  - унікальне джерело даних про терапевтичну еквівалентність оригінальних і відтворених  ліків. Чому інформація про еквівалентність є важливою та має бути загальнодоступною?

Більше 10 тисяч препаратів, зареєстрованих в Україні, мають в своєму складі близько 2 тисяч активних речовин. Це означає, що декілька, а іноді й більше десятка препаратів мають однаковий склад.

Коли лікар призначає лікарський засіб, він вказує в рецепті тільки діючу речовину, а вибір конкретного препарату нам часто доводиться робити самостійно. Як відвідувач аптеки обирає один з кількох десятків ібупрофенів, парацетамолів, амброксолів або диклофенаків? Хтось орієнтується на ціну, а хтось – на знайому назву, яку чув у рекламі. Але такий підхід нагадує лотерею і може нанести непоправної шкоди, адже однаковий склад не гарантує однакової ефективності та безпечності ліків. Однакові за складом ліки можуть «працювати» по-різному. В чому справа?

Оригінальні лікарські засоби, тобто такі, що містять діючу речовину, яку раніше ніхто в клінічній практиці не використовував, при реєстрації мають супроводжуватися повним досьє з даними про результати численних доклінічних та клінічних випробувань, що підтверджують його ефективність та безпечність. Генеричні лікарські засоби, що відтворюють цю діючу речовину, позбавлені таких жорстких вимог: достатньо довести, що вони еквівалентні оригінальному засобу. І ось на цьому етапі маємо важливі нюанси.

Для реєстрації генеричного лікарського засобу в Україні достатньо довести його фармацевтичну еквівалентність оригінальному засобу – те, що він містить ту саму діючу речовину в тій самій кількості. Проблема в тому, що це не гарантує такої самої лікувальної дії та безпечності відтвореного препарату: на них впливають технологія виробництва, якість сировини, допоміжні речовини, які у різних виробників можуть відрізнятися. У взаємозамінності оригінального та генеричного лікарських засобів можна бути впевненим лише тоді, коли доведено їх терапевтичну еквівалентність. Висновок про неї роблять на основі спеціальних тестів, зокрема досліджень на біоеквівалентність. Поки для препарату не доведена терапевтична еквівалентність оригінальному препарату у тій самій формі випуску та дозуванні, не можна бути впевненим, що його ефективність та безпечність відповідають заявленим у інструкції, що він буде «працювати» так, як від нього очікують. В Україні єдиним джерелом інформації про терапевтичну еквівалентність оригінальних і генеричних лікарських засобів є довідник Rx index та його онлайн-версія Rx.ua. Видання готує колектив авторів за редакцією професора І.А. Зупанця та академіка НАН України, професора В.П. Черних.

Щороку виходить нове видання довіднику Rx index, адже інформація про лікарські засоби потребує постійного оновлення. Rx index 2020 – це найактуальніша інформація про всі лікарські засоби, які на сьогодні зареєстровані в Україні, про показання до їх застосування, протипоказання, дозування,  спосіб застосування, а також еквівалентність. Довідник фіксує всю інформацію від Державного експертного центру МОЗ України щодо реєстрації/перереєстрації, а також внесення змін в Інструкції з медичного застосування лікарських засобів.

В розвинутих країнах біоеквівалентність генеричного препарату оригінальному має бути  неодмінно доведена, а інформація про це – розміщена у відкритих джерелах. В Україні, на жаль, ані ці тести, ані оприлюднення їх результатів не є обов’язковим, тому виробники ліків надають інформація про їх еквівалентність, якщо вважають за потрібне, тобто за заявним принципом.

Лікарські засоби у виданні класифіковані на підставі їх еквівалентності, згідно з методичними рекомендаціями МОЗ України № 77.17/119.17. Така класифікація дозволяє зробити висновок щодо клінічної ефективності лікарських засобів.

В 2019 р. була запущена онлайн-версія Rx index - ресурс Rx.ua, а наразі на Google Play вже можна безкоштовно завантажити застосунок Rx index для мобільних пристроїв. Онлайн-версія довідника має важливі переваги:

- Доступність: вся інформація доступна скрізь, де є доступ до інтернету.

- Мобільність: сайт Rx.ua адаптований під мобільні пристрої, отже ним зручно користуватися будь-де, де виникла така необхідність – в аптеці, в лікарні, в транспорті.

- Розширена інформація: онлайн-формат дозволяє надати користувачам більше відомостей про ліки та їх еквівалентність. А також дає можливість ознайомитись з додатковими матеріалами, статтями, дослідженнями.

- Зручність: пошукова система сайту дозволяє швидко знаходити ліки, як за діючою речовиною, так і за торговельною назвою.

- Актуальність: якщо оновлення друкованої версії довідника Rx index відбувається раз на рік, то на сайті Rx.ua дані оновлюються майже щоденно.

«Rx index – Довідник еквівалентності лікарських засобів» - це можливість обрати лікарський засіб, який є не просто хімічною копією оригінального препарату, а терапевтично еквівалентний йому. Доступ до інформації про еквівалентність лікарських засобів – це важлива умова якісного лікування, і автори Довіднику докладають  максимум зусиль для розширення та спрощення цього доступу. Більше інформації щодо еквівалентності та ефективності ліків шукайте на Rx.ua.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter