false

Завод "Електроважмаш" на світовому ринку більше 80 років. Завод поповнив українську казну на мільярди гривень. Гідроелектростанції, поїзди, трамваї і вантажівки працюють саме завдяки обладнанню, яке виробляє і ремонтує "Електроважмаш". У світі існує тільки 7 підприємств, які випускають продукцію такого широкого спектру. До 2019 року завод, як годинник, працював під крилом Мінекономіки. У листопаді, в рамках програми приватизації, його передали Фонду держмайна. І менш ніж через два роки "Електроважмаш" став банкрутом, пише "Конституційно-правовий Конгрес".

У 2017 р. обсяг продаж на підприємстві – 1,5 млрд. грн, у 2018 р. – більше двох мільярдів, у 2019 р. – майже 2 млрд. грн. У 2020 р. завод втратив близько 300 млн. грн. своїх активів. Наразі підприємство збиткове, адже борг у 1,7 млрд. грн покрити власними активами заводу - не можливо.  Через заборгованість на підприємстві відключили газ. Сбербанк позвався, аби стягнути з заводу пів мільярда  гривень. Сотні працівників звільнилися через борги за зарплату.

"Ситуація з заборгованістю була систематичною. Це був не якийсь поодинокий випадок. Я розумію, що все може бути раз, навіть два. Але не кожного разу, як відбувалось протягом трьох місяців. Немає за що людям жити", - розповідає колишній працівник заводу Михайло Червінський.

Попри відсутність завантаженості працівників  перевели на 5-денний робочий тиждень. Аби вирватися з боргової ями, керівництво заводу взяло 135 млн. грн в борг в інших держпідприємств – "Об’єднаної гірничо-хімічної компанії", "Миколаївобленерго" та "Центренерго". Ці гроші мають повернути за місяць, інакше - штраф у 25 % від суми заборгованості. Однак отриману позику керівництво "Важмашу" не вклало у виробництво. Відтак, гроші для порятунку підприємства не заробили і повертати їх просто немає з чого.     Більше того, колишній т. в. о. гендиректора "Електроважмашу" Олексій Бунеску заявив, що керівництво заводу можливо причетне до відмивання грошей: "Закупівельні ціни матеріалів були вищі, ніж на ринку. Я візьму 5 %, хоча там було більше. Формувався потік завищених закупівельних цін, яке робить підприємство. На місяць в середньому йдеться про суму від двох до п’яти мільйонів гривень. На закупівлях", - розповів Олексій Бунеску.

Слідство відсторонювало в.о. директора "Електроважмашу" Віктора Буська за участь в непрозорих оборудках. Йшлося, зокрема, про продаж тягових агрегатів А-723 нижче собівартості російському підприємству.  Ще одна сумнівна угода – постачання листового прокату заводу компанією "Маріупольпромснаб". Спершу, за умовами угоди, "Електроважмаш" мав платити партнерам 82,5 млн грн. А потім вартість послуги чомусь підвищили на 17%. 

В експертному середовищі є дві основні версії, чому "Електроважмаш" у плачевному стані. Перша – його виводять з ринку, аби позбутись сильного конкурента. Друга – завод спеціально довели до банкрутства, щоб вигідно приватизувати. Так чи інакше, за прогнозами економістів, якщо так піде і далі, "Електроважмашу" не стане вже менш, ніж через пів року.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram