Учасники ринку країн Центральної і Східної Європи і колишні наші партнери по співдружності, зведені в ХХ-му сторіччі в єдину промислову зону, час від часу діляться з Україною досвідом швидкого переходу від відсталої пострадянської економіки до високотехнологічної європейської. За словами Національного члена від України у Всесвітній Федерації Похоронних Виконавців (FIAT-IFTA), президента Міжнародної асоціації професіоналів похоронної справи (МГО МАППС)  і керівника столичної Приватної фірми «Петро Великий» Алли Ландар,) не став винятком і сектор похоронної галузі. Сьогодні вона як експерт у ритуальній сфері розповідає про зустрічі в Україні і за кордоном зі своїми угорськими та польськими партнерами по Федерації, знайомить з їхніми ініціативами у підприємництві і законодавстві упродовж чверті століття наполегливої роботи в нових економічних умовах…

Поглиблення двосторонніх ділових зв’язків у справі налагодження бізнес-партнерства з профільними галузями країн Східно-Європейської співдружності – першочергове завдання Міжнародної асоціації професіоналів похоронної справи в Україні. Наслідком стали прямі двосторонні контакти з лідерами ринку Угорщини та Польщі.

Розпочну із візиту нашої української делегації МАППС до Національного члена FIAT-IFTA з Угорщини – компанії KARSOL на запрошення її президента пана Кароля Балога, котрий до того ж  очолює Угорську похоронну асоціацію і є керівником Вишеградської групи ініціатив у ритуальній сфері, що об’єднує профільних фахівців із країн Східної Європи.

Кілька слів про саму компанію ТОВ «Кarsol LTD».  Заснована вона була 2003-го, і з того часу перетворилося на найбільшу компанію – виробника  трун та похоронних аксесуарів у Центральній Європі. Сьогодні це справді процвітаюча компанія зі ста відсотками угорської власності, що експортує похоронну продукцію до 16 країн Європи і має величезний вплив на тенденцію та якість ритуальної продукції не лише в Європі, але й у світі загалом завдяки міжнародним виставкам похоронної індустрії, де Карсол є постійним учасником на всіх континентах.

Завдяки власній професійній технології та запатентованій лінії виробництва LEAN, завод виробляє асортимент продукції світового класу.

Справді, компанії є чим пишатися – це не лише продукція і послуги, але й відданість похоронній галузі, яка вбачається в усьому, що виробляється. В основі сучасного бізнесу – виробничий завод, де висококваліфіковані інженери-конструктори і розробники забезпечують своїй продукції найвищу якість, респектабельний вигляд, вишуканий стиль і поважне поєднання природних матеріалів з палітрою висококласного лакофарбового покриття.

У програмі нашого візиту було відвідування виставки товарів і атрибутики угорської похоронної індустрії, яка саме відкрилася у місті Естергом.

Найбільшим сектором угорського експоцентру, зрозуміло, була представлена компанія Карсол ЛТД. Кароль Балог особисто зустрічав відвідувачів, проводив екскурсію виставковими секторами свого заводу, знайомив відвідувачів з фірмовим стилем підприємства, показував кольорову палітру виробів і тут же підписував контракти на поставку та нові угоди про наміри щодо співробітництва на майбутнє.

Після виставки та ознайомлення з угорськими виробниками похоронної атрибутики українська делегація була запрошена до конференц-зали Експоцентру Естергома. Кароль Балог розпочав брифінг з того, що пояснив: налагодження бізнес-зв’язків з Україною його команда вбачає першочерговим завданням на пострадянському просторі. Засвідчивши високу повагу Національному члену від України у Світовій Федерації Похоронних Виконавців (FIAT-IFTA), пан Балог особисто запросив мене разом з колегами відвідати місто Дебрецен, у передмісті якого розташувався його завод Karsol Ltd.

Щойно переступили поріг прохідної, як одразу стало зрозуміло – робота тут, вочевидь, не припиняється ані вдень, ані вночі. Монотонно, але впевнено й професійно працює цех із розробки деревини. Матеріал переважно із цінних і твердих порід дерев, і в першу чергу дуба  й бука. Свіжоспиляні стовбури робітники розпускають на рівненькі дошки – матеріал для наступних трун – та складають у яруси для подальшої сушки, доводячи матеріал до ідеалу, де він чекатиме своєї черги до виробничих цехів, і нерідко до пів-року.

На виробництві абсолютний порядок і чистота. Спочатку дошкам надають правильної форми, потім вони йдуть до верстатів, де стають уже корпусами трун. Потім вироби облицьовують і шліфують. Бюджетні варіанти шпонують, а дорогі відправляють на тонування та покриття лаком. Після гарячої сушки – попереду ще кількадобова висушка остаточна. І нарешті готова продукція у всій своїй красі – в палітрі від білого до найтемніших кольорів – дістається складу, де її ретельно й бережливо запаковують аби не пошкодити дзеркальну поверхню, а потім уже складують задля подальшої відправки похоронним домам і ритуальним бюро як у самій Угорщині, так і за кордоном.

Багато цікавого було в цій екскурсії, і повчального в тому числі.

Наприклад, розповів Кароль, дошки під час виробництва, а точніше – складання нижньої частини труни – не можуть розташовуватися у поперек виробу, а лише вздовж. Це є, з однієї сторони, є ознакою заданого високого тону продукції, а з іншого тепер є обов’язковою умовою стандарту якості для таких виробів у Європейському Союзі.

В свою чергу я як Національний член від України в FIAT-IFTA, запросила Кароля Балога  відвідати Україну у складі угорської делегації. І вже за місяць ми зустрічали гостей в аеропорту Бориспіль.

Розпочали ми нашу екскурсію з відвідин Києво-Печерської Лаври та її печер, ознайомлення з особливостями фрескового живопису, відвідали Лаврські музеї. Члени угорської делегації були приємно вражені українським стилем зображення Святих на фресках та іконах, традиціям і цінностям у вірі.

Далі був візит до жіночого монастиря у Феофанії: знайомство зі святою водою, купеллю, цілющими мощами і чудотворною іконою Святого цілителя Пантелеймона.

Я розповіла гостям, що в такі тяжкі для країни часи війни на Сході України чимало людей почали шукати успокоєння і захист, звертаючись із проханнями про мир до вищих сил.

Одне з таких місць у Києві саме Пантелеймонівський  жіночий монастир.

Тут зберігаються частки мощей Святого Великомученика Пантелеймона, до якого православні у своїх молитвах звертаються з проханням про зцілення.

Ми спустилися до джерела з живою водою, що лікує від усіляких хвороб.

Хоча було вже запізно, але ми гуртом, зі свічками й ліхтарями, все ж домоглися свого. Я розповіла гостям, що за визнанням ченців, після того, як джерело було освячене і назване на честь Святого Пантелеймона, на цьому місці почали відбуватися чудодійні зцілення.

Причому видужували навіть ті паломники та екскурсанти, котрі приїжджали з екскурсіями, а отримували в безцінний дарунок ще й покращення свого здоров'я.

Після екскурсій по Києву, відвідин храмів і кладовищ, угорська делегація зустрілася з Патріархом УПЦ (Київського патріархату) Філаретом. Особливу увагу під час зустрічі було приділено волонтерській допомозі нашому війську зі сторони Української православної церкви та нашої компанії ритуальних послуг «Петро Великий» на Сході України в зоні АТО.

Наша програма ознайомлення гостей з історією і культурою нашого народу завершилася подорожжю на яхті, у ході якої ми показали красу Дніпровських круч, наших храмів, історичні і пам’ятні місця.

Після завершення презентаційної програми культури, мистецтва, релігії і культурної спадщини нашої держави для угорської делегації Кароль Балог озвучив свої критерії зацікавленості нашою компанією. На його переконання, Приватна фірма «Петро Великий» – підприємство, що динамічно розвивається в Україні впродовж більш ніж 25-ти років і є лідером на ринку. Для нього важлива історія становлення і розвитку компанії, що спеціалізується  на розробці та впровадженні інноваційних рішень для підприємств ритуальної галузі, реалізувала чимало проектів починаючи з 1994-го року, і є постійним ініціатором надважливих змін до Закону про похоронну справу в Україні.  Я запевнила пана Балога, що очолювана мною компанія «Петро Великий» є фундатором нових ритуальних послуг та комплексних рішень для модернізації ключових напрямків та інфраструктури похоронної галузі, і запросила  делегацію з Угорщини відвідати наші представництва в столиці, щоб ознайомитися з усім на місцях, продемонструвати повний комплекс наших послуг європейського зразка та широкий асортимент товарів і атрибутики ритуального призначення.

Знайомство ми розпочали з парку нашого автотранспорту.

Кароль Балог був приємно здивований передусім нашими катафалками преміум-класу Lincoln Town Car

та Mercedes-Benz

що тюнінгований та допрацьований в дизайн-ательє Нідерландів, зауваживши, що далеко не кожне європейське похоронне бюро є володарем таких моделей.

Відзначив він і автобус VIP-супроводу з ексклюзивним дизайнерським салоном та подвійним клімат-контролем. 

Особливо уважно вивчали угорці нашу виїзну церемонію з живою флористикою, сучасним живим музичним супроводом та широкою пропозицією щодо предмету її художнього оформлення, починаючи з доріжок, і закінчуючи штучним газоном та драпіруванням місця поховання.

Цікавилися гості визначними постатями, котрим було надано таку шану під час прощання з ними.

Вивчивши товари і атрибутику ритуального призначення від нашої компанії, Кароль Балог підсумував: настав час нашій компанії представити і його продукцію на українському ринку, що користується повагою і попитом у країнах Європейського Союзу.

Цікаво, що угорську делегацію супроводжував в Україні Перший телевізійний канал Будапешта. Інформаційний ролик візиту в Україну делегації похоронної індустрії Угорщини на чолі з Каролем Балагом маємо тепер змогу переглянути разом завдяки розміщенню на Youtube.

В зоні постійної уваги зі сторони Міжнародної асоціації професіоналів похоронної справи і мене як її президента перебуває сусідня Польща. І зовсім не випадково. Найбільших досягнень в галузі надання ритуальних послуг населенню впродовж останніх двадцяти років досягла саме ця держава, а її економіка наразі визнана найуспішнішою в Європі.

Приватні Похоронний дім і кладовище, послуги приватного крематорію стали для поляків такими ж звичними і необхідними, як у США, Канаді, Австралії чи країнах ЄС.

На моє запрошення відвідати Україну відгукнувся Віце-президент Всесвітньої Федерації Похоронних Виконавців (FIAT-IFTA)  пан Марек Чічевич, котрий крім усього головує в Польській асоціації похоронних виконавців та є Національним членом від Польщі у FIAT-IFTA.

Важливим для нас є те, що пан Марек очолює власний сімейний похоронний бізнес у Польщі.  Очолювана ним компанія взяла у користування в місті Лодзь, а точніше в його місцевого муніципалітету, землю в оренду, де, випереджаючи зміни до польського законодавства, підприємець зі своїми однодумцями збудував приватний крематорій, знайшовши компроміс і порозуміння з тамтешньою міською владою.

Нині цей приватний крематорій – новий і сучасний об’єкт похоронної галузі пана Чічевича у Лодзі, що збудований за кращими світовими зразками і став гордістю ритуальної сфери не лише Лодзі, але й Польщі як держави загалом. Сучасні печі, фільтрувальні бездимні установки, озеленення, сучасний ландшафтний дизайн на рівні світового флористичного мистецтва тощо.

Все це працює разом із одним із кращих у Польщі його приватним Похоронним домом, сучасним транспортом і повним комплексом похоронних послуг.

Окрім того, його партнери орендували землю під приватний цвинтар та кладовище для тварин, завершивши перетворення приватного похоронного сектору Лодзі на єдине бізнес-об’єднання.

У пана Чічевича є все, що стає складовими його успіху: широкий комплекс ритуальних послуг, свій крематорій, товар кращих зразків, молода команда однодумців та бізнес-партнери з приватним кладовищем.

Сучасні зали прощання з якісним звуком і відео, доведена до ідеалу виїзна церемонія  на кладовищі та професійно підібраний і навчений персонал у формі компанії – ось візитівки і складові успіху підприємця Марека Чічевича.

Ознайомитися з усім предметно можна на відео, що було люб’язно надано Мареком Чічевичем та його компанією Klepsidra.

У Києві польська делегація розпочала об’їзд похоронної галузі столиці з огляду представництв компанії «Петро Великий». Поляки заходили до кожного нашого об’єкту, спілкувалися з персоналом, уважно вивчали всю лінійку товару і атрибутики, у тому числі релігійного призначення, а також вивчали наш комплекс ритуальних послуг. Марек Чічевич зацікавився роботою й інших учасників ринку, тому його делегації була надана і така можливість.

Цікавою для поляків видалася поїздка на Байкове кладовище до його Центральної алеї пам’яті, де поховані діячі культури і видатні постаті, котрі зробили помітний внесок в українську і світову науку, культуру, спорт, а також до нових колумбарних секторів. Поляки фотографували величні намогильні споруди, цікавилися в пам'ять про кого вони встановлені, не забували запитати і про приблизну вартість таких монументів в Україні.

З великим зацікавленням гості відвідали нові ділянки, особливо сектор визначних футболістів київського «Динамо» та їхнього тренера Валерія Лобановського, цікавилися авторством окремих пам’ятників із мармуру і комплексом високохудожніх намогильних споруд ділянок навпроти.

Відвідала польська делегація і київський крематорій, його малі і великі зали, а потім поспілкувалися з персоналом, завітавши до кремаційного цеху. Гості ретельно вивчали налагоджений впродовж десятиліть процес, його складові та часові виміри.

Потім усі разом обійшли колумбарій, а також нові сімейні ділянки під поховання урн.

Наостанок наша сторона отримала запрошення відвідати Польщу з метою вивчення досвіду будівництва приватних кладовищ і крематоріїв, прогресивних змін до польського законодавства про поховання та похоронну справу, революційних змін у галузі в цілому, що дали потужний поштовх у її розвитку та виходу на світовий рівень упродовж останніх десяти років. Польські колеги виявили щире бажання поширити свій прогресивний досвід на терени ритуальної сфери України.

Я запевнила наших колег, що всі ми, хто репрезентують приватну сферу української похоронної галузі давно готові до змін, і очікуємо на зміни до законодавства у цій сфері вже давно.  Наразі у Верховній Раді на розгляді в її комітетах новий Закон «Про похоронну справу в Україні», де будуть закріплені давно очікувані у нашій державі Статті про Похоронний дім, приватні кладовища і крематорії, ліс-кладовище, екологічні і зелені поховання.

Ці ідеї і принципи, що базуються на європейському і світовому досвіді, спільно з Міністерством  розвитку громад та територій України розробила наша громадська організація – «Міжнародна асоціація професіоналів похоронної справи». Тому ми, учасники ринку і фахівці, сподіваємося, що незабаром наша держава перегорне нову сторінку в розвитку похоронної культури, а розвиток повноцінного сервісу прощання з близькими відкриє перед нами якісно новий спектр сервісу та послуг, який в Європі, та і в усьому світі надається вже протягом століть. А на світових форумах і виставках найвищого рівня ми станемо, з однієї сторони, споживачами кращої продукції провідних виробників на рівні похоронних бюро передових держав Європи і Світу, а з іншої, представимо і свою лінійку товарів і послуг. А нам буде що показати світовій спільноті, буде що запропонувати, і неодмінно буде чим пишатися.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram