2020-й постав непростим роком для людства і запам'ятається як один із найтривожніших, а для багатьох і трагічних періодів у його житті. Пандемія Covid-2019 змінила життя на планеті, оголосивши війну людській цивілізації. Впродовж року відбулося безліч подій так чи інакше з цим пов’язаних, наслідки яких будуть відчуватися впродовж наступних десятиліть. Аналізує світову пресу, наводить цифри, говорить про проблеми країн і континентів з цього приводу експерт і президент Міжнародної асоціації професіоналів похоронної справи (МГО МАППС), Національного члена від України у Всесвітній Федерації Похоронних Виконавців (FIAT-IFTA) і керівник Приватної фірми «Петро Великий»  Алла ЛАНДАР.

Медична наука стверджує,  що розглядає пандемію як епідемію, що характеризується наймасштабнішим поширенням інфекційного захворювання на території багатьох країн світу одночасно й до того ж на різних материках. Людство зазнає значних втрат через відсутність колективного імунітету та ефективних засобів профілактики – вакцини, а  також дієвої практики і вивірених методів лікування. Серед інфекційних захворювань, які сягали масштабу пандемії – чума, холера чи віспа – до Covid-2019 найближчою за масштабами і спорідненістю був іспанський грип, або іспанка, що тривала з січня 1918-го по грудень 1920-го. Нагадаю, тоді захворіли 500 млн осіб, або близько чверті тодішнього населення планети. За різними оцінками, у всьому світі від іспанки померло до 50 млн, а за деякими сучасними дослідженнями і новими джерелами, навіть до 100 млн осіб.

Так виглядала боротьба з іспанкою в Європі

Китай: міжнародна команда інформує

Чим передусім ознаменувався 2021-й у питанні боротьби з пандемією  Covid-19 у Китаї? Півтора десятка іноземних вчених на чолі з ВООЗ зібралися з китайськими колегами у пошуках відповіді на питання, як почалася світова пандемія. Голосування відбулося після чотиритижневого спільного розслідування в місті, де були виявлені перші випадки захворювання – місії, яка, як багато хто сподівався, дасть деяку ясність світові та довгоочікувані відповіді, повідомила The Wall Street Journal, одна з найбільших і найвпливовіших американських газет.

Заголовками на цю тему рясніли провідні світові видання. Китай усіма засобами боровся з міжнародним тиском з вимогою проведення розслідування, вважаючи, що це спроба покласти провину на Піднебесну, а тому затримував його на місяці, і таки домігся права вето на учасників і наполягав, щоб його фокус включав інші країни також.

Крім того, Китай фактично засекретив своїх учасників розслідування, чинився тиск і на склад міжнародної команди науковців і навіть був частково змінений її склад в частині американського представництва. Як наслідок, те, що повинно було бути своєчасним і спільним науковим дослідженням, рухалося повільніше, складніше і непрозоріше. Тому світ, на думку американських учених, ризикує ніколи не знайти остаточної відповіді на питання про походження вірусу.

Вірус перетворився на політично чутливу проблему для Пекіна, враховуючи спалахи громадського обурення у світі. У квітні 2020-го ще тодішній президент США Дональд Трамп заявив, що вірус, ймовірно, з'явився з лабораторії в Ухані. А китайські чиновники відповіли, що він міг поширитися з США. Тоді Австралія стала першою країною, яка публічно закликала до незалежного розслідування, що викликало люту реакцію Китаю. Пекін ввів обмеження на імпорт австралійського вина, що австралійські та інші іноземні чиновники розцінили як помсту. Потім розпочалися протиріччя між членами команди, урядами країн-учасниць та ВООЗ...

Команду експертів у всіх поїздках супроводжували китайські вчені та офіційні особи. Згідно конфіденційних документів, отриманим авторитетною The New York Times, ВООЗ погодилася з тим, що ключові розділи розслідування про перших пацієнтів і роль ринку морепродуктів, зокрема, все ж писатимуться китайської стороною, а іноземним експертам дозволять лише вивчити і доповнити результати китайських колег.

І ось нарешті Китай повідомив, що поділився інформацією, зібраною більш ніж тисячею китайських експертів, які з липня минулого переглянули медичні записи 76 тис. пацієнтів з більш ніж 200 медичних установ в Ухані, а також результати тестів більш ніж 50 тис. зразків тварин. На думку членів групи, їм стало зрозуміло: китайська влада в основному надає тільки свій аналіз даних, а не необроблені цифри, і вони не виконали деякі короткострокові завдання, на які сподівалися вчені, включаючи ретельні дослідження зразків крові до грудня 2019 року, а також складання певного переліку тварин, що продаються на ринку «Хуанань».

Експерти ВООЗ уже в Ухані

Команда вчених наполягала на негайному доступі до необроблених анонімним даними про 76 тис. пацієнтів, які, на їхню думку, можна було відфільтрувати по-іншому аби виявити цифру, ближчу до тисячі потенційних більш ранніх інфекцій Covid-19. Китайська сторона відмовилася, заявили члени команди. Китайські учасники відповіли дослідженням, що показує: вірус міг циркулювати в інших країнах в кінці листопада і грудні, і запропонували ВООЗ вивчити, чи не виникла пандемія за межами Китаю.

Особлива напруженість виникла після виступу представників банку крові з Уханя. Члени команди вимагали від них зразків, отриманих до грудня 2019-го, що було би найкращим способом перевірити їхню гіпотезу про те, що вірус міг поширюватися в Китаї раніше і ширше, ніж передбачалося. В заморожених зразках з банку крові все ще можна було виявити антитіла. Члени команди все ж домоглися запевнень, що зразки крові можна буде протестувати пізніше.

Команда відвідала Уханьський інститут вірусології і зустрілася з Ши Чженлі, вченим, яка спеціалізується на коронавірусі кажанів і котра заперечує, що SARS-CoV-2 просочився з її інституту. Члени команди запитали: чому була відключена база даних вірусів, яку інститут публічно опублікував. Чженлі відповіла, що інституту довелося видалити з інтернету базу даних після приблизно 3000 спроб злому, повідомив доктор Дашак.

Облишимо всі перипетії дискусій, взаємних закидів, перепалок у пресі тощо. Щоб окреслити для світової спільноти коло своїх висновків, 8 лютого міжнародна команда вчених нарешті організувала голосування, що мало пролити світу перше світло на проблему світової пандемії.

Голосування йшло за чотирма основними гіпотезами. 1. Чи передався вірус безпосередньо людині від тварини-резервуара? 2. Чи передається він через якусь проміжну тварину? 3. Можливо передача сталася через продовольчий ланцюжок, особливо через заморожені продукти. 4. Яка вірогідність, що ковід просочився із лабораторії? 

Ринок рибопродуктів в Ухані

Кожен варіант оцінювався за п'ятибальною шкалою: «вкрай малоймовірно», «малоймовірно», «можливо», «ймовірно» і «вкрай імовірно», а перед голосуванням учасники пропонували власні аргументи за і проти кожного. Світ затамував подих в очікуванні…

Отож, за словами команди вчених, рішення зарахувати лабораторну теорію до вкрай малоймовірної було одностайним. Під час прес-конференції доктор Бен Ембарек оголосив результати. За його словами, найбільш імовірна гіпотеза полягала в тому, що вірус поширився від свого первісного тварини-господаря, такого як кажан, іншій тварині, а потім вже дістався людям. Команда сконцентрує на цьому майбутнє дослідження, а потім як пріоритетна буде вивчена ідея про те, що вірус поширюється через продовольчу ланцюжок, зокрема, через заморожені продукти. Можливо, вірус передався людині безпосередньо від тварини-господаря, припустив вчений. Вкрай малоймовірно, що вірус з'явився з лабораторії, і команда не рекомендує подальших досліджень цього питання.

Підозри в штучному походженні інфекції стали активно поширюватися після того, як американський телеканал Fox News повідомив, що перший пацієнт, котрий заразився коронавірусом нового типу, був працівником лабораторії Уханьського інституту вірусології, на що офіційний представник МЗС Китаю Чжао Ліцзяні тоді заявив у відповідь, що версія про розробку коронавіруса SARS-CoV-2 в лабораторії в Ухані не має жодних наукових підстав. 

Після закінченняроботи міжнародних експертів Доктор Лян, голова китайської команди вчених, заявив на прес-конференції, що лабораторне походження неможливе, тому що на той час такий вірус не зберігався в Китаї.

Після від'їзду з Уханя деякі члени міжнародної команди винесли свій вердикт щодо лабораторій. У них не було повноважень, досвіду або доступу для проведення повного вивчення Уханьского інституту вірусології або будь-якого іншого дослідницького центру, про що деякі вчені заявили публічно, інші – в інтерв’ю. Деякі наголосили, що їм не вдалося побачити вихідні дані або оригінальні журнали безпеки, персоналу, експериментів і дані, пов'язані з тваринами, які, на думку багатьох інших вчених, є необхідними елементами повного розслідування.

Інститут вірусології в м. Ухань

Таким чином, робота міжнародної комісії вчених в Ухані лишила чимало приводів для роздумів. Насправді мало хто сподівався на масштабне дослідження протягом кількох місяців. Але одне те, що Пекін не зачинився, а дав змогу працювати міжнародній команді вчених – уже прорив і безперечний позитив.

Час поглянути на нинішній стан речей із коронавірусом у Китаї. А картина наразі така. Поточна статистика по коронавірусу на кінець квітня: всього інфіковано 90 655; смертельні випадки    4 636, а це    5,1%; видужали 85 691, тобто 94,5%; наразі хворіють 328 – 0,4%; з них серйозніта критичні випадки 3.  А тепер про важливе: зроблено тестів – 160 млн., а це 111 163 на кожен мільйон. 

Як бачимо, Китай продовжує свою успішну боротьбу з коронавірусом. Важливо уникнути нових спалахів серед тих, у кого немає імунітету до Covid-2019, а також пом'якшити економічні наслідки карантину. Держава зіштовхнулася з цими проблемами раніше інших країн, тому методи, які тут використовувалися, можливо стануть для інших прикладом, як потрібно діяти, або навпаки, як не потрібно за жодних обставин. Тим часом картина вакцинації у Піднебесній вражає: населення 1 439 324 тис.; при цьому проведено вакцинацій  – 253 463 000. Головне – Китай вже має власну вакцину. Конкурентоспроможну і з довірою у світі.

Франція:  безпрецедентні заходи

Лікарі шпиталю Альберта Швейцера в Кольмарі, що в департаменті Верхнього Рейну, зацікавилися кількома клінічними випадками, які передували епідемії Covid-19 у Франції, а тому повторно проаналізували декілька сотень знімків грудної клітини пацієнтів, що надходили до них починаючи з жовтня 2019-го з важкими пневмопатіями. У одного з цих пацієнтів, госпіталізованого 16 листопада, були ураження, що однозначно вказують на Covid-19. Таким чином, того дня вже передбачалася присутність нового коронавіруса на території Франції, проте без аналізу біологічних зразків гіпотеза залишалася хиткою. Робота французьких дослідників, опублікована вже в лютому 2021-го в журналі European Journal of Epidemiology, підтверджує ці спостереження. З високим рівнем доказовості вона вказує на те, що SARS-CoV-2 поширювався у Франції вже в листопаді 2019-го, –  констатує авторитетна Le Monde.

Дослідники під керівництвом професора Фабріса Каррата, директора Інституту епідеміології та громадського здоров'я П'єра Луї (Національний інститут охорони здоров'я та медичних досліджень університету Сорбонна), діяли з особливою обережністю. Вони проаналізували 9144 зразки крові, взяті в учасників співтовариства «Констанс» – найбільшої епідеміологічної когорти, моніторинг якої проводився у Франції, чисельністю понад 200 тис. чоловік. Спочатку вони перевірили їх за допомогою експрес-тесту, що виявляє імуноглобуліни типу G (IgG) проти SARS-CoV-2. Оскільки вважається, що цей тест генерує «помилкові спрацьовування», автори вирішили підтвердити або спростувати результати вимірювання за допомогою другого тесту, дуже специфічного, хоча й більш складного в реалізації.

До цього першим випадком захворювання на Covid-19 у Франції, підтвердженим за допомогою ПЛР-тесту, був пацієнт, якого було госпіталізовано з важкою пневмонією в кінці грудня 2019 року в Сен-Сен-Дені, і чиї заморожені зразки були повторно проаналізовані вже в квітні 2020-го за ініціативи професорів Іва Коена та Жана-Ральфа Захара з клініки Авіценна в Бобіньї.

Більш ніж у половині випадків це були люди, які подорожували або контактували з тими, хто вже захворів. Один із хворих два місяці подорожував Азією і повернувся до Франції на початку грудня, а іншим став лікар, що також було фактором ризику. Завдяки великій кількості зразків крові, зібраних на регулярній основі, починаючи ще з 2018-го на членах «Констансу», дослідники тепер можуть спробувати повернутися ще на більший проміжок часу назад. Питання, яке аналізується, полягає в тому, чи був вірус у Франції вже у вересні і чому ще не в серпні. Така думка ідеміолога Марі Зінсу  з Національного інституту охорони здоров'я та медичних досліджень Паризького університету, котра переймається пошуком додаткового фінансування для проведення додаткових аналізів.

Показники стійкості циркуляції нового вірусу в Європі з листопада, і навіть з жовтня, спростовують гіпотезу про початок епідемії на ринку «Хуанань» в китайському Ухані в Китаї на початку грудня 2019-го. Однак вони не дають приводу поставити під сумнів отримані знання про філогенез, або послідовність подій еволюційного розвитку вірусу. Всі штами SARS-CoV-2, що циркулюють на даний час у світі, походять від вірусу, що з'явився в кінці 2019 року в китайській провінції Хубей. Такої думки французькі вчені, як і члени команди ВООЗ, що завершила свою роботу у Китаї.

На шляху подолання пандемії французи пройшла декілька етапів. Нагадаю, що коли шкала захворюваності пішла різко вгору, Франція навіть вдалася до надзвичайних заходів. Окрім безпрецедентних карантинних заходів на кордоні, на вокзалах, в аеропортах та всіх без винятку місцях масового скупчення населення Франція, пригадавши призабутий від часів 2-ї Світової війни термін комендантська година, пішла радикальним шляхом. 

Париж під час комендантської години

Цей санітарний захід у нинішньому році виявився ефективним, оскільки в перших п'ятнадцяти департаментах, де комендантська година була введена з 18:00, вже з 2-го січня приріст числа нових випадків став у два, а то і в три рази нижчим, аніж в інших департаментах Франції.

Особливо стурбовані французькі епідеміологи поширенням британської мутації коронавіруса, а також нового штаму з Південно-Африканської Республіки. З цього приводу, як і з усього, що пов’язане з пандемією, системно з екранів телебачення до населення звертається особисто президент Еммануель Макрон.

Британський штам: чи стане основним?

Повернемося до мови цифр у Франції. Поточна статистика щодо коронавірусу така: ссього інфіковано    5 592 390 осіб; смертельних випадків 104 224, а це 1,9%; видужали    4 498 292 –    80,4%; наразі хворіють    989 874 – 17,7%; з них серйозні та критичні випадки    5 804;     зроблено тестів    75 604 728, що 1 156 160 на кожний мільйон. За населення у 65 393 тис. кількість вакцинованих 14 900 784 – 22,79 %; повністю вакциновано    6 092 233, а це 9,32 %. Всього ж вакцинацій    20 969 346.

Італія в очікуванні власної вакцини

Всі пам’ятають, що коронавірус почав поширюватися світом з Китаю із грудня 2019-го. Однак нове дослідження показало, що один із випадків зараження стався вже в листопаді 2019-го. А написав про це авторитетний німецький журнал Der Spiegel.

А було це так. Коли 10 листопада 2019-го 25-річна жінка в Мілані вирішила обстежити висипання на шкірі, ніхто ще не знав і не гадав про новий вид коронавірусу. У молодої італійки було взято на аналіз лише біопсія шкіри. Інших скарг на здоров'я у жінок не було на той час.

Тепер ця мешканка Мілана, можливо, була ідентифікована як перша пацієнтка пандемії Covid-19. Це відкриття було зроблено міжнародною командою вчених, координованої університетом в Мілані.

Під час пандемії в Італії, про яку рік тому писав і транслював увесь світ, були непоодинокі випадки, коли роздратування шкіри біло єдиним симптомом. Про це на сторінках газети La Repubblica, свідчить міланський патолог Раффаель Джанотті. Тому він і його колеги ще раз вивчили атипові зразки шкіри з невстановленими діагнозами, взяті впродовж останніх місяців 2019 року.

У підсумку, в біопсії згаданої 25-річної жінки, взятої 10 листопада 2019-го, виявилися ділянки РНК-вірусу. У неї не було інших симптомів. Про це вона розповіла, коли лікарі з нею зв'язалися ще раз. Роздратування шкіри пройшло через п'ять місяців. Серологічний тест показав в червні 2020-го наявність у неї антитіл до коронавірусу, констатували вчені в журналі British Journal of Dermatology. Нагадаємо, серологічний тест (ELISA) показує наявність у крові антитіл, які виробила імунна система під час боротьби з вірусом. Для цього необхідно взяти пробу крові для лабораторного аналізу. Такий принцип покладено в основу експрес-тесту. 

Цікаво, що у перших повідомленнях ЗМІ згадувався 55-річний чоловік з провінції Хубей, який, як повідомлялося, заразився вже в середині листопада 2019-го. Також згадувалася продавщиця креветок з сумнозвісного великого ринку в Ухані. Але, згідно з аналізом італійців, їхній випадок стався раніше. Як пише міланський університет, з урахуванням наявних міжнародних даних випадок мешканки Мілана є першим доказом зараження людини Sars-CoV-2, передає Der Spiegel. 

Все буде аналізуватися, і в тому числі фахівцями ВООЗу, але багатьом у Китаї, не так медикам, як політикам, такий поворот вочевидь лише на руку.

Медики спільно з фармакологами на Апеннінах налаштовані рішуче. Італія обіцяє у вересні 2021-го представити власну вакцину від коронавірусу. Про це пише агенція ASNA.

Відповідну заяву з цього приводу зробив глава Італійського фармакологічного агентства Джоджио Палу. За його словами, уже у вересні можна буде вакцинувати кілька мільйонів осіб. 

Займається розробкою препарату італійська компанія ReiThera. У міністерстві охорони здоров’я повідомили, що держава вкладе крупні кошти в дослідження компанії. 

Італія вакцинувала найбільше громадян серед країн-членів ЄС. Тим не менш, держава потерпає від затримок доставки вакцини від Pfizer. Підштовхнула до рішучих дій і звістка від компанії AstraZeneca, що мала забезпечити потреби у вакцині. Там повідомили, що доставлять Італії меншу кількість доз власної вакцини, ніж планувалось з об’єктивних причин через разючий попит, бажання задовольнити усіх, і все ж брак потужностей.

Яка ж картина пандемії в Італії на кінець весни? Всього інфіковано 4 059 821; смертельні випадки 121 738, а це    3,0%; видужали    3 524 194 – 86,8%; хворіють 413 889 – 10 ,2%; серйозні та критичні випадки 2 423; зроблено тестів 59 552 161, що на на 1 млн. – 986 175.     За населення 60 387 тис. кількість вакцинованих    14 878 628 – 24,64 %; повністю вакциновано 6 379 737, тобто 10,56 %. Всього вакцинацій 21 161 899. Фактично вакцинований кожен 3-й.    

Коронавірус в США крізь призму вакцинації

Українців традиційно цікавить питання, а що наразі за океаном із пандемією коронавірусу? Інформація на початок весни була промовистою: число щеплених від коронавіруса в США перевищило кількість тих, хто заразилися вірусом. Про це повідомляє агенція Bloomberg.

При цьому експерти у галузі охорони здоров'я наголошують як на безпеці, так і на ефективності вакцин. Вони відзначають, що, хоча вакцини розроблялися з рекордною швидкістю, вони базувалися на десятиліттях попередніх досліджень. Вакцини, що використовуються в США, не виявили ознак серйозних побічних ефектів серед десятків тисяч людей, повідомляє Голос Америки.

Водночас, зимове опитування показало, що 40 відсотків темношкірих людей по всій країні заявили, що не отримають вакцину проти коронавірусу. Такий спротив є більш потужним, ніж серед білих людей, хоча вірус непропорційно вражає саме темношкірих американців. Тому не дивно, що отримати вакцину став заохочувати пастор однієї з найстаріших церковних общин для темношкірих Джон Каррі-молодший. Він сам уже зробив щеплення, і закликає паству наслідувати його приклад.

Голос Америки дослідив, що причина має історичне походження. Епіцентром недовіри стало місто Таскігі (Tuskegee). Раніше це було місто з переважно темношкірим населенням, де колись уряд США використовував афро-американських чоловіків як «морських свинок» у дослідженні сифілісу. Тож не дивно, що навіть колишня мер міста Лусенія Данн, декілька десятиліть тому проводився науковий проект «Дослідження сифілісу Таскігі», насторожено ставиться до щеплення проти Covid-19, як і до просування урядом вакцини, розробленої в рекордні терміни, у той час, коли уряд, на її думку, не може провести адекватне тестування або надати якісну медичну допомогу у невеликих містечках. 

Ці фото з проекту «Дослідження сифілісу Таскігі» тепер далека історія

«Зараз я не буду вакцинуватися. Це не означає, що я ніколи цього не буду робити. Але я знаю достатньо, щоб почекати, поки ми не побачимо наживо і дієво всіх пов’язаних із вакциною фактів», – доводить свою позицію темношкіра Данн.

Тому кампанія імунізації проти коронавірусу розпочалася в Таскігі та інших районах округу Мейкон повільно і нерішуче. Опір мешканців викликаний недовірою до державних обіцянок та десятиліттями невдалих програм охорони здоров'я. Багато людей у цьому 85-тисячному місті мають родичів, яких піддавали неетичним державним експериментам під час дослідження сифілісу. 

Надходять інші негативні новини по темі. Закінчилося розслідування в штаті Вісконсин: фармацевта звинувачують, що в грудні він навмисно вилучив із морозильної камери майже 60 ампул вакцини проти коронавірусу, пише The Washington Post.

Міністерство юстиції озвучило рішучу заяву: переслідуватиме у судовому порядку будь-кого, а особливо медичного працівника, котрий буде варварськи знищувати вакцину. Шпиталю, в якому працював 46-річний підозрюваний на ім'я Стівен Бранденбург довелося викинути майже 600 доз вакцини. До розслідування долучилося навіть ФБР.

Колеги підозрюваного розповіли, що той переймався теоріями змови і вважав, що вакцина може завдати шкоди людям. Підозрюваний погодився визнати провину у псуванні вакцин, але, на щастя, це був поодинокий випадок.

Новообраний президент одразу долучився до боротьби з пандемією коронавірусу. Джо Байден готовий розглянути можливість внесення змін до запропонованого ним же пакету допомоги у зв’язку з пандемією на суму 1,9 трлн доларів, аби гроші надходили американцям, яким вони найбільше потрібні.

Браян Діз, директор Національної економічної ради Байдена, заявив агенції CNN, що пропозиція «відповідає економічній кризі, з якою ми стикаємося», і що президент «безкомпромісний, коли мова йде про швидкість, з якою нам потрібно діяти», включаючи уповільнення економіки, недостатньо оперативне розповсюдження щеплень від коронавірусу по всій країні та стійке збільшення кількості загиблих від коронавірусу на початок року в США. 

З 1 лютого в США усі будуть зобов'язані носити маску під час посадки, висадки та під час подорожі у будь-якому транспортному засобі до Сполучених Штатів або в межах країни, а також у будь-якому транспортному вузлі (вокзалі, станції тощо), що забезпечує перевезення в межах Сполучений Штатів.

Днями стало відомо, що українські лікарі в США розвінчують міфи про вакцини від Covid-19. Докладно про це – у сюжеті.

У Нью-Йорку крива захворюваності пішла вниз. Зважаючи на послаблення пандемії, влада Нью-Йорка оголосила дозвіл ресторанам Мангеттена та інших районів міста частково обслуговувати клієнтів у приміщеннях.

Ти часом, вчені медичного центру Університету штату Огайо виявили в США два нові штами коронавірусу. Ймовірно, вони сформувалися вже на території країни. У звіті повідомляється, що один із них схожий на так званий «британський» коронавірус. Перший із двох був виявлений у пацієнта з Огайо. Вивчається, наскільки він поширений.

А другий штам з трьома мутаціями виявили в місті Колумбус. Той більш заразний, ніж раніше відомі види. А перший випадок зараження «британським» штамом в США підтвердили щн 29 грудня в штаті Колорадо.

Як уже повідомлялося, наприкінці 2020-го у Великій Британії виявили новий штам коронавіруса, який назвали VOC 202012/01. За даними досліджень, він на 50-74% (за різними оцінками) небезпечніший, аніж вірус SARS-CoV-2, який викликає хворобу Covid-2019. На сьогодні VOC 202012/01 виявили вже в близько тридцяти країнах світу.

Поглянемо на завершення на статистику Штатів на початок травня: всього інфіковано    33 274 659; смертельні 592 409 (1,8%); видужали 25 966 389 (78,0%); хворіють    6 715 861, а це 20,2%; серйозні та критичні 9 451; зроблено тестів 451 246 395, що на 1 млн. – 1 356 591. А тепер щодо вакцинації: за населення    332 627 тис. – вакцинованих 147 517 734    (44,35 %); повністю вакциновано 105 523 520, а це 31,72 %, а всього вакцинацій – 246 780 203. Важко навіть уявити, а не те щоб коментувати такі цифри.    

Вірус у прогнозах австрійських учених

Вірусологи протягом багатьох років попереджають про небезпеку вірусної пандемії, вимагаючи нарешті почати сприймати її всерйоз, – пише австрійське видання Der Standard. «Початок нової пандемії лише питання часу. Тільки ми не знаємо, де і як це станеться», – стверджує епідеміолог Сіра Мадад. Як бачимо, тоді дослідниця ще не знала, що все може статися так швидко. 

З іншим фахівцем видання Der Standard зустрілося приблизно через рік після перших повідомлень про появу легеневого захворювання Covid-19. Денніс Керролл, вірусолог, котрий керує глобальним проектом «Віром» «Global Virome Project», мета якого – секвенування, або стеження з послідовним описом максимального числа вірусів, які можуть становити небезпеку. 

Керролл розповів про більш ніж 600 тис. зоонозних вірусів. Зоонози — узагальнена назва природно-осередкових інфекцій, що поширені у тварин, але здатні передаватися людині. Віруси із зоонозних потенціалом, які живуть в організмі диких тварин в своєрідному резервуарі, за різних обставин і через проміжного господаря, наприклад, домашню птицю або домашню тварину чи худобу, теоретично можуть передатися людині. За його оцінкою, існує 1,7 млн ​​різних вірусів. Зважаючи на безліч знаків питання у цій сфері, дослідник говорить про темну матерію вірусів.

Австрійський вірусолог Флоріан Краммер, експерт із Медичного центру Маунт-Синай в Нью-Йорку також вважає, що небезпека велика. «Нам слід було б уже протягом багатьох років пристосовуватися до багатьох видів вірусів, але замість цього ми чекаємо. Сьогодні очевидно, що це помилка», – говорить він. Поряд з коронавірусами, з яких потенційно небезпечні близько 4 тис., мова йде перш за все про параміксовіруси, до яких належать збудники свинки, кору і вірус Ніпах . Останній нещодавно викликав спалах захворювань у Бангладеш. Вірус передається від летючих лисиць сільськогосподарським тваринам, а потім і людині.

Параміксовірус під мікроскопом

Збудник передається через аерозолі та може призводити до смертельного запалення мозкових оболонок. Третьою групою вірусів, яка може викликати епідемію (обмежений спалах захворюваності) або навіть пандемію (захворюваність по всьому світу), є ортоміксовіруси, до яких належать і збудники грипу. Норберт Новотний, вірусолог Університету ветеринарної медицини у Відні, вказує на ще одну небезпеку: у вірусів грипу є здатність обмінюватися з іншими вірусами цілими фрагментами свого сегментованого геному (тобто поділеного на окремі складові), в результаті чого може утворитися новий збудник, від якого людина не захищена.

Ортоміксовіруси під мікроскопом

На думку Флоріана Краммера, останнім часом тимчасові проміжки між спалахами нових інфекційних хвороб скоротилися. Глава проекту «Віром» Денніс Керролл визначає основні, з його точки зору, причини: чисельність світового населення різко збільшилася за короткий проміжок часу. Сьогодні вона становить близько 7,8 млрд чоловік, а в 1900-му вона дорівнювала 1,6 млрд. Збільшилося землекористування, почало руйнуватися природне середовище проживання сотень диких тварин. Людина користується природою в своїх інтересах і все частіше контактує з тваринами, віруси яких можуть бути для неї небезпечними.

Вчені давно попереджають про цю проблему. У жовтні 2018-го дослідники з Інституту інфекційних захворювань та імунітету імені Пітера Догерті при Мельбурнському університеті попереджали у науковому журналі Frontiers in Cellular and Infection Microbiology про небезпеку другого іспанського грипу. Нагадаємо, свого часу від «іспанки» загинуло близько 50 млн. У 2019-му китайські вчені продемонстрували в журналі Viruses, наскільки небезпечною може бути зв'язок між кажанами (ймовірним «резервуаром» Sars-CoV-2) і коронавірусами.

   

Керролл вбачає лише один спосіб запобігти небезпеці нових пандемій: «Ми повинні ґрунтовно змінити наше ставлення до навколишнього середовища, до природи, скорегувати наш спосіб життя». Погодився і Краммер, але не вірить, що це спрацює. Більший шанс він бачить в підготовці послідовних кроків: поряд зі світовою картою поширеності вірусів це може бути глобальний план боротьби з пандеміями, якому повинні слідувати більшість держав.

Австрія також пережила локдаун через поширення нового британського штаму. Виявлений новий варіант більш заразний, тож Австрія вдалася до рішучих заходів безпеки. 

Коронавірус в Австрії на початок травня. Інфіковано    624 595, смертельних 10 291 (1,6%); критичні випадки 459. Зроблено тестів    32 895 293, що на млн. 3 635 018. За населення    9 049 тис. число вакцинованих 2 360 698    (26,09 %); повністю вакци­новано    864 971 (9,56 %) і всього вакцинацій 3 225 441.

Який же вихід, на думку вчених Австрії? Необхідна значно більш висока реалізація заходів щодо стримування пандемії. Штефан Турнер, президент Центру теорії складних систем (CSH) у Відні, критикує підхід, коли єдиним робочим інструментом постає локдаун. За його словами, цей інструмент родом із Середньовіччя, і був введений ще Папою Римським Олександром VII, аби захистити людей від чуми. 

Сьогодні ж його терміново необхідно доповнити цифровими рішеннями для оперативного визначення хворих. Дослідник закликає розвивати цифровізацію в системі охорони здоров'я. Інакше буде неможливо об'єднати всю необхідну логістику, а тому, як і раніше, не вистачатиме потрібної швидкості реагування і локалізації. 

Тим часом,  зусилля фармацевтичної галузі мають сфокусуватися на противірусних медикаментах, щоб бути в готовності боротьби з епідеміями завжди, адже ніхто не зможе прогнозувати, що на людство чекає наступним.

Попередні висновки і прогнози

Минув перший рік боротьби з пандемією Covid-2019. Усе більше дослідників на різних континентах присвячують свої роботи довгостроковим наслідкам для людей після зараження коронавірусом. Сьогодні вже зрозуміло: симптоми можуть зберігатися місяцями, а ризик смерті зростає навіть після легкого на перший погляд перебігу хвороби.

Результати досліджень надто різні і їх поки що важко узагальнити. Системно не проводилася робота із архівування та систематизації історій хвороби на першому етапі першої хвилі. Число системних описів часто невелике, а період спостереження за пацієнтами здебільшого становив всього кілька тижнів. Було не до того, адже тривав пошук причини захворюваності і методів лікування. У перші місяці пандемії основна увага приділялася пацієнтам з Covid-19, яких довелося лікувати в умовах стаціонарного лікування.

Після важкого перебігу Covid-19 можуть знадобитися місяці для повного одужання і применшення заподіяної шкоди здоров'ю. Все логічно, але на порядок денний дослідників виходить інша група: пацієнти, чиє захворювання Covid-19 спочатку проходило в легкій формі, і їм не була потрібна госпіталізація, тепер змушені звертатися по допомогу до лікарів.

Німецьке видання Süddeutsche Zeitung констатує, що все більше досліджень показують: у деяких із таких пацієнтів симптоми зберігаються протягом декількох місяців, а в деяких випадках навіть із часом посилюються. Наскільки велике сьогодні число людей, які страждають від затяжного коронавіруса, можна оцінити лише приблизно, а таких, за даними німецького Інституту Роберта Коха близько десяти відсотків. 

Такої ж думки американський науковий журнал Nature. Згідно з дослідженням, у тих, хто перехворів коронавірусом, протягом шести місяців після зараження ризик смерті був на 60% вищим, аніж у людей, котрі не хворіли Covid-19. Крім того, у цих пацієнтів ще й ризик виникнення інших захворювань був значно вищим. Особливо високим став ризик розвитку респіраторних захворювань, захворювань нервової системи, психічних розладів, порушення обміну речовин, ускладнення серцево-судинних проблем.

Що вдалося відстежити у цьому зв’язку? Найгірше, що пацієнти, які перехворіли на коронавірус, часто протягом тривалого часу приймають ліки. Передусім знеболюючі препарати, антидепресанти і препарати, що знижують кров'яний тиск.

Повернемося до вакцинації. За і проти, ускладнення і смертельні випадки, кому можна, а кому не варто,  противники і захисники тощо. Все це вже було, і на жаль буде. Фармакологія розвинутого світу б’ється над новими вакцинами, їхнім випуском і поширенням, а особливо охопленням більшого числа країн. Ці всі питання кожна держава уже вирішує, як коли і в кого закуповувати, кому довіряти більше, ціна питання, але головне – процес  вакцинації пішов і навіть дуже активно.

Про що важливо сказати у цьому зв’язку і що заважає на цьому шляху? Важлива інформація надійшла з-за океану, про що повідомляє BBC news.  США більше не заперечують проти того, щоб ноу-хау розробників вакцин від коронавірусу виявилося без патентного захисту. Американський президент Джо Байден наполягає, що це допоможе спільній справі боротьби з пандемією і заради такого можна навіть засмутити союзників і фармацевтичні компанії.

Перемовини про припинення дії коронавірусних патентів безнадійно тяглися з осені минулого року і майже б загрузли остаточно  в суперечках 164-х країн-членів Світової організації торгівлі. Крига скресла нової позиції Штатів. «Надзвичайні обставини пандемії Covid-19 вимагають надзвичайних заходів, — пролунала заява із Білого дому. — Мета нашої адміністрації як можна швидше забезпечити доступ якомога більшого числа людей до безпечних і ефективних вакцин".

Побачимо, як розвиватимуться події вже в найближчі місяці 2021-го. Зрозуміло, фармацевтичні корпорації в люті. Вони втрачають надприбутки і попереджають, що скасування патентів призведе до непотрібної конкуренції за компоненти для вакцин і може призвести до падіння якості, а слідом за цим і довіри до їхніх розробок. Віриться в здоровий глузд, і що цього разу заради порятунку цивілізації багатьом таки доведеться поступитися своїми принципами і заплющити очі на недоотримані валютні надходження.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram