Алла Ландар: Ритуальна галузь Німеччини на прикладі землі Північний Рейн-Вестфалія в гарячих обіймах законодавства

18:05, 01 липня 2020
Вікно
29447 0

Знакове зібрання Федерації FIAT-IFTA 2014-го року відбулося у Дюссельдорфі, було дуже цікавим і різноманітним за тематикою, і відкрило перед нами широкі можливості для вивчення галузі з її притаманними лише Німеччині особливостями. Місто це на заході Німеччини, в Рейнсько-Рурському регіоні, що є столицею федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія та резиденцєю земельного уряду округу Дюссельдорф, а його Світовий виставковий центр став місцем чергового щорічного нашого зібрання. Окрім з’їзду всі делегати з нетерпінням очікували на відкриття щорічної Всесвітньої виставки похоронної культури під егідою BEFA-Expo.

Делегати з’їзду Всесвітньої Федерації Похоронних Виконавців (FIAT-IFTA) у Дюссельдорфі та прапори їхніх держав

Відкрив чергове зібрання доповідач від Німеччини пан Лікхтер. Він доповів, що 80 відсотків німецьких директорів похоронних служб є членами BDB – Спілки похоронних виконавців ФРН. Національна щорічна кількість смертей складає приблизно 865 тис. на рік. З них 45% традиційне поховання, і 55% кремація. Кремація значно переважає в північній частині країни та у великих містах.

Надалі присутні заслухали доповідь Президента Федерації пана Клауса-Дітера Вульфа, котрий розповів про два великих успіхи для FIAT-IFTA – це новий статус "Неурядової організації консультативного статусу" при ООН (ЕКОСОР) і "Неурядової організації консультативного статусу» при комітеті нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Для обох організацій FIAT-IFTA віднині готує матеріали і подання, що стосуються інтересів похоронної галузі у світі.

Широко і предметно було обговорено конференцію Комітету похоронної спадщини, що відбулася в Шантийї, що поблизу Парижа, а також розглянуто складні питання похоронної репатріації, що набуває з роками все більшого поширення на всіх континентах в частині повернення праху померлих чи полеглих на полях військових баталій у попередні епохи до рідних земель.

Похоронна спадщина, поряд з послугами з репатріації, постає однією із важливих складових у роботі Федерації. В усьому світі існують надто різні форми поховань та кремації, що завжди залежать від культури й соціального розвитку нації. Деякі з похоронних обрядів настільки стародавні, що вже стають маловідомими молодим поколінням. Тому FIAT-IFTA вбачає своїм обов’язком піклуватися про збереження цього багажу знань для наступних поколінь у співпраці саме з ЮНЕСКО.

В останні роки, FIAT-IFTA розвинулася в реального захисника похоронної спадщини, і цей успіх у поєднанні з високим визнанням діяльності FIAT-IFTA у світі став ще однією важливою причиною того, що багато нових членів приєдналися до Федерації протягом останніх років.

Резонансною була доповідь про "підводні кладовища". І в цьому зв’язку пролунала Заява щодо морських поховань, що буде представлена в Організації Об'єднаних Націй на основі UNCLOS – Конвенції про морське право, ІМО – Міжнародної морської організації та MARPOL – Конвенції про забруднення морського середовища.

Звіти з Китаю і Японії показали наскільки різняться ритуальні обряди в інших культурах. Крім того, представник японської асоціації детально розповів про досвід подолання наслідків землетрусів та аварії на атомній електростанції Фукусіма. Ця проблема, як і Чорнобиль для нас, на віки.

Продиктованою часом стала доповідь іспанських колег. Це був досвід Валенсії і Болоньї. Іспанські учасники влаштували навчальний вибух бомби задля того, щоб продемонструвати порядок дій похоронних команд в умовах терористичних актів та співпрацю з антитерористичними центрами і поліцією.

І нарешті, FIAT-IFTA заснував МАПМ – Міжнародну асоціацію похоронних музеїв – задля створення глобальної платформи популяризації похоронних колекцій, традицій і досвіду різних країн і народів. Першою в рамках зібрання і масштабно представленою стала похоронна спадщина в культурі Китаю саме на основі матеріалів Шанхайського музею гуманізму.

Під час обговорення презентації матеріалів Шанхайського музею гуманізму

Після закінчення роботи зїзду FIAT-IFTA настав час предметного вивчення ритуальної галузі Німеччини.

Похоронні доми Дюсседьдорфа, Крефельда, Меєрбуша – тобто міст землі Північний Рейн Вестфалія – справа сімейна. Більшість із них працюють уже в четвертому-п’ятому поколіннях.

Похоронні доми  (на фото праворуч – видно ворота для заїзду катафалків)
Дизайн рекламного вікна Похоронного дому мало що скаже про спеціалізацію компанії

На вітринному баннері Похоронного дому одразу можна прочитати про мінімальний пакет похорону. Тому, переступаючи його поріг, родичі вже знають яка сума, наприклад, бюджетного похорону. Будемо відверті: в усьому, що стосується похорону, німці напрочуд економні. Зустріти того, хто витрачав би зайві кошти на прощальну церемонію, у Німеччині вкрай важко. Щоправда, бюджетний похорон, це лише слова через високі ціни на місця на кладовищах, усю похоронну атрибутику та послуги. Вивчаємо баннер:

Могила з можливістю поховання 2-х осіб терміном на 30 роківПослуги кладовища 3.800.00 євроКвіткові прикраси разові 200.00 євроКава після поховання 1.500.00 євро  (по суті скромні поминки за кавою з круасанами)Невеличка намогильна споруда (прибл. 60-70 см) 1.500.00 євроПеревезення тіла (транспорт) на кладовище 150.00 євроПохоронні витрати 1.130.00 євро  (у тому числі труна, бригада з виносу, документація)

Працюють у Німеччині різні соціальні програми, передусім спеціальні страховки, тому законослухняному громадянину ФРН, як і землі Північний Рейн-Вестфалія зокрема, турбуватися про останню путь не пристало. Левову частку витрат, а нерідко і повністю, візьмуть на себе страхові компанії. Все залежить від того, що прописано у полісі, якими були відрахування, і протягом скількох років.

Що кинулося в очі на цвинтарі? При вході розташовані компанії, що надають послуги вже на кладовищі. Тобто, благоустрій та намогильні споруди.

Компанії намогильних споруд при вході на кладовище
Простір зі входу кожного німецького цвинтаря відкривається ретельно доглянутими газонами

На вході до кладовищ кидається у вічі масштабний вільний простір з газонами та парковою зоною. В глибині – зала, чи швидше Дім прощання. Там є все необхідне для ритуалу. Місце для труни, звук та освітлення, шеренги стільців – місця для учасників навіть масштабного похорону із запасом, релігійна атрибутика з усім необхідним для священика, візок, трибуна з мікрофонами тощо.

Місце, де прощаються та відбувається релігійна месса

Згідно із законодавством можливі два види поховання. Похорон в труні –найдорожчий варіант. Другий варіант – кремація з наступним захороненням урни в землі, на ліс-кладовищах зелених екологічних поховань. Такі поховання у ФРН започатковані, німцями підтримуються, і, як і в усьому світі, вважаються похованням ХХІ століття. Особливо в США, Новій Зеландії, Великій Британії, Австралії та інших країнах світу.

За даними статистики, 70 відсотків померлих ховають у трунах (це надто високий показник для Європи), а 30 – в урнах.

За традиціями християнства похорон має статися не пізніше 3-х днів.

Більшість німців звертаються в ритуальні бюро, які займаються усіма організаційними питаннями похорону, оскільки процес дуже трудомісткий і вимагає збору великого пакета документів. Зі співробітником обговорюються всі тонкощі і деталі церемонії. Витрати на поховання включають в себе вартість оренди ділянки на кладовищі і витрати, пов'язані з кремацією, підготовкою могили, вартість ритуальних послуг, супутні витрати, такі як відспівування, вінки, квіти на могилу.

Детальніше власне про сам цвинтар. Кладовище має декілька зон. Куди потрапляє померлий – залежить від його достатку та матеріальних можливостей його родини.

Основна ділянка розрахована на 30 років. Але тут вже можна підховати з часом членів родини (1-2 труни та до 4-х урн з прахом). Обійдеться така ділянка у Крефельді в 3-4 тис. євро. А в таких містах, як Мюнхен, Берлін, Гамбург або Франкфурт чи Дюссельдорф – ціна сягатиме і 8-9 тисяч євро.

На цих ділянках тривалість місць поховання можна продовжити і через 30 років  Пам’ятники – одного зросту (70 см)

Важливо, що згодом оренду місця можна продовжити. Кому не дасть змоги це зробити матеріальне становище, доведеться місцем пожертвувати. Його розрівняють і тут надалі ховатимуть урни. Тобто з’явиться нова невеличка діляночка для урн. І окремо є лише декілька рядів, зрозуміло, за окрему плату, де за нашими поняттями, місця вистачає.

Окремі ряди мають більше простору, але споруди традиційно невисокі. Максимум 90 см.

Важливо зауважити: закон Німеччини забороняє придбання ділянки землі у власність на кладовищі. Усі ділянки в оренді, незалежно від того чи це Берлін, чи найменший населений пункт.

Згідно із законодавством, усі витрати з поховання лягають на плечі близьких родичів померлого. Якщо у родичів немає фінансової можливості організовувати похорон, то можна звернутися в соціальне відомство за допомогою. Найдешевший варіант похорону в Німеччині – анонімна кремація, яка обійдеться приблизно в 1500 євро. Прах покійного можна зберігати в колумбарії, або на ділянці цвинтаря під урни. За це окрема плата на термін, прописаний у договорі.

Сказати, що закони суворі щодо догляду за місцями на кладовищах, це не сказати нічого. Впродовж двох років не відвідував місце поховання, не доглядав, занапастив, викохав бур’яни?! Вибачте, ваша ділянка скасована! Тобто, розрівняна та засаджена травою, а для вас фактично зникла. На її місці – подальший простір під урни для нових «мешканців». Наразі там тимчасовий зелений газон…

Ліворуч від пам’ятника не газон, а скасоване поховання. Не доглядали протягом 2-х років

Характерною особливістю цвинтарів є їхня свого роду уніфікація. Ніхто ні перед ким вирізнятися. Усі намогильні споруди, або пам’ятнички невеличкі – 70, максимум 90 см, та різняться хіба що кольором чи відтінком.

Окремо в останній час мініципалітетом таки виділена ділянка так званих дорогиих поховань. Тобто тих власників ділянок, хто відходить від загальних правил.

Приклад дорого оздобленого поховання

Потрібно сказати й про таке. При кожному цвинтарі працює квітникарство зі своїм навіть тепличним господарством. Якщо обмаль часу для догляду за своїми ділянками, можна підписати угоду з такими господарствами. Вони і доглянуть, і газон буде в порядку, і квіти не лише вчасно висаджені, але й политі. У них є все: можливості, спецтранспорт, працівники, інвентар тощо. Працюють без свят і вихідних. Окрім хіба що Різдва.

Квіткове господарство з послугами догляду за могилами

Окремо розташовані єврейські цвинтарі. Як відомо, влада ФРН, спокутуючи гріхи гітлерівського режиму, починаючи з 1991-го року активно приймає на постійне місце проживання родини етнічних євреїв. І в першу чергу з країн колишнього СРСР. Єврейська община Німеччини на сьогодні має вже у своєму розпорядженні на цій території 130 синагог. Це надзвичайно високий показник. Сперечатися за цією кількістю можуть лише США.

Єврейські цвинтарі розташовані у містах завжди окремо

Зрозуміло, єврейські кладовища, з’явилися в кожному великому населеному пункті, а в малих – окремі ділянки. Тут із помпезністю все гаразд. Більшість споруд на могилах вельми потужні, з численними написами на цоколях і постаментах, фото, цитатами із священних книг тощо. Більшість євреїв, зрозуміло, з території колишнього Радянського Союзу.

Прогулятися такими кладовищами у вільному доступі не вдасться. Там пильнує своя охорона, і якщо ви навіть єврей, але на голові немає кіпи одразу отримаєте зауваження.

Нас запустили на територію і навіть дозволили пофотографувати через те, що ми делегати з’їзду FIAT-IFTA у Дюссельдорфі.

Цвинтарі для тварин зустріли нас охайністю, акуратними пам’ятними спорудками, іграшками та любов’ю до тварин. Там власна охорона і свої працівники з догляду за ділянками. На могилках можна зустріти і життєпис домашнього улюбленця, фото і навіть міні скульптури. Місця мають свою вартість, а тривалість життя таких могил у цьому зв’язку суворо обмежена договором. Обмежений і розмір могил. Якщо це була, скажімо, собака великих порід, мавпа, поні чи інша тварина великих розмірів, то приймуть таких сюди лише після кремації.

Кладовища для тварин зазвичай розташовані за межами міст

І наостанок про Світову виставку похоронної індустрії, що відкрилася у головному павільйоні Виставкового центру Дюссельдорфа разом з початком роботи з’їзду FIAT-IFTA. Аби обійти по колу приміщення розміром із наш Палац спорту, знадобиться щонайменше пів-години.

Виставка похоронної культури, товарів і послуг BEFA-Expo  –  це головна міжнародна виставка ритуального справи в Європі і одна з наймасштабніших у світі. Цей захід міжнародного значення охоплює всі напрямки похоронної сфери, формуючи тенденції розвитку галузі на найближчі роки, а швидше –  десятиліття.

Широкий вибір ритуальних аксесуарів у секторах компаній-виробників
Катафалкам Mercedes-Maybach не було рівних у Преміум сегменті

Представлені в ході масштабного проекту інновації, демонстровані технології та обладнання, а також пропоновані послуги активно впроваджуються учасниками і знаходять високий попит у кінцевого споживача.

Одне з найважливіших завдань, що реалізує BEFA-Expo як виставка ритуальних послуг   – активна комунікація між провідними гравцями цієї сфери послуг, обмін досвідом, і, зрозуміло, реклама всього, що тільки можна собі уявити у цій галузі.

Завдяки цьому діловому спілкуванню утворюються нові бізнес-зв'язки, укладаються контракти, підвищуються стандарти надання ритуальних послуг і виробництва цієї доволі непростої продукції.

Антибактеріальний спецзахист для санітарів та їхній транспорт

Давні ритуальні традиції і обряди народів, незалежно від їхніх віросповідань і поглядів на поховання знайшли своє безпосереднє відображення у відповідній продукції і послугах. Найширше, зрозуміло, представлені компанії Німеччини і європейських країн.

Труна-холодильник для перевезення тіл померлих на великі відстані і в спекотну погоду

Найширше представлені в рамках форуму: текстильна похоронна продукція (ритуальний одяг, оббивка, покривала, форма одягу персоналу); кращі зразки меморіальної продукції і технологій для виготовлення надгробків (пам'ятники з різних порід граніту і мармуру, скульптура, фотокераміка, таблички і постаменти); ритуальна флористика (вінки, квіти, екібани); виготовлення трун та урн для кремації; транспорт – від катафалків кращих VIP-зразків до спецтранспорту різних розмірів і об’ємів; різноманітне холодильне обладнання, від стаціонарних до транспортувальних; спецтехніка, спецхімія та форма і обладунок з усіма видами обладнання, дезінфекції і бальзамації для медичних закладів, похоронних домів, патанатомій тощо; обладнання і спецтехніка для крематоріїв; поліграфічні верстати для вирішення специфічних замовлень аж до 3D друку миттєвої дії; рекламна продукція, сувеніри і пам’ятні подарунки з логотипами фірм-виробників; виїзні сцена, звук, літні сади і меблі з шатрами та кейтерінгом для прощальних церемоній.

Уся демонстрована в рамках похоронної виставки BEFA-Expo у Дюссельдорфі продукція вирізнялаться широким асортиментом і орієнтована на замовників різного рівня – від економ класу до люксового і преміум сегменту.

Високий інтерес до німецького ринку ритуальної продукції і послуг визначив міжнародний формат заходу кращих світових зразків. Конкурувати із таким рівнем виставкового сервісу можуть лише Шанхай і Нью-Йорк. Крім німців, у виставці взяли участь представники десятків у першу чергу європейських країн. Таким чином, цей захід в очах його учасників і гостей став відмінним майданчиком для зміцнення своїх бізнес-позицій різного рівня і світогляду.

У секторі нових і модних тенденцій на ринку товарів ритуального призначення

Світовий форум ритуальних товарів і послуг не залишив нікого байдужим, світився від спалахів фото і відео камер, запрошуючи всіх бажаючих відвідати кожен куточок зі своїм товаром чи  послугами, гостинно надаючи зручні місця для переговорів.

Завершуючи свою розповідь про похоронну сферу Німеччини, хотілося б сказати ось про що. Ми в Україні в очікуванні того, що Верховна Рада розгляне новий Закон «Про похоронну справу в Україні», де буде закріплено нові для нашої держави Статті про Похоронні дома, приватні кладовища і крематорії, ліс-кладовище, екологічні і зелені поховання. Ці ідеї і принципи, що базуються на європейському і світовому досвіді, спільно з Міністерством  розвитку громад та територій України розробила наша громадська організація – Міжнародна асоціація професіоналів похоронної справи. Законопроект уже тривалий період часу знаходиться на розгляді в парламентських комітетах. Ми сподіваємося, що незабаром наша держава відкриє для себе нову сторінку в розвитку похоронної культури, а розвиток повноцінного сервісу прощання з близькими відкриє перед нами якісно новий спектр сервісу та послуг, який в Європі і в усьому світі надається вже протягом століть. А на світових форумах і виставках найвищого рівня ми станемо споживачами кращої продукції провідних виробників на рівні похоронних бюро передових держав Європи і Світу.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter