Торгівельно-економічна співпраця між Україною та Литвою має стабільні показники зростання – за офіційними даними, майже на 61% за 2016 рік, та показує позитивну динаміку і в цьому році, прогноз приросту складає 30%. Вітчизняні експортери постачають продукцію переважно із доданою вартістю – техніку, меблі, фармацевтику тощо. Ефективна взаємодія Українсько-литовської та Литовсько-української ділових рад, створених чотири роки тому УСПП та Конфедерацією промисловців Литви, викликала активність промисловців та інвесторів. Наразі підписано декілька десятків партнерських угод між компаніями, а в Україну вже зайшли литовські інвестори із конкретними проектами у сфері будівництва, водоочищення, енергоефективності  тощо. Наразі на національному ринку вже працює близько 100  підприємств з литовським капіталом, їх перелік незабаром значно розшириться.

Про це повідомили в УСПП за результатами ІІІ Українсько-литовського економічного форуму у Вільнюсі. Захід відвідали Президент України Петро Порошенко, Президент Литви Даля Грибаускайте, представники урядів  обох країн, реального сектору економіки, малого та середнього бізнесу.

Глава держави П.Порошенко висловив сподівання, що товарообіг зростатиме і надалі. Цьому мають сприяти і кроки з поліпшення ділового клімату в Україні: прийнятий закон «маски-шоу стоп» проти тиску на бізнес, деякі податкові новації. Він також пообіцяв законодавчі спрощення  щодо підключення промислових об’єктів до електромереж, поліпшення доступу до кредитних ресурсів та ін.

А поки вітчизняний бізнес продовжує розширювати зовнішньоекономічну співпрацю та шукати партнерів. Свою зацікавленість в українському ринку вже висловили європейські компанії BOD Group (інвестування у проекти сонячних електростанцій у Херсонській та інших південних областях України), Respekto Grupė Ltd. (інфраструктурні, телекомунікаційні,  енергетичні інвестиційні проекти в Україні). Група компаній UAB «Imlitex Holdings» вже імпортує в Литву продукцію більше 6 вітчизняних компаній та шукає нових партнерів з України.

«Безумовно, громадські структури – такі, як УСПП, Українсько-литовська ділова рада вбачають своїм обов’язком в діалозі з владою відстоювати  права та інтереси власника та інвестора, максимально захищати  його від невмотивованих претензій перевіряючих органів, силовиків, рейдерів. Ми готові допомагати кожному підприємцю.   Декілька місяців тому завдяки спільним зусиллям стартував пілотний проект з реконструкції водоочисних споруд на Одещині, який виконують литовська ЗАТ «Traidenis» і українська корпорація «Союз». Лиманська райдержадміністрація активно його підтримує. Метою проекту є не лише модернізація інфраструктури, але й своєрідне «навчання» співпраці із донорськими організаціями» , – зазначив президент УСПП Анатолій Кінах.

Загалом сторони зацікавлені в розвитку інвестування, відновлюваної енергетики, бізнес-середовища та ринку праці. Головним акцентом посилення співробітництва між країнами в зовнішньоекономічній сфері було визначено державно-приватне партнерство, а також поширення кооперації. Про це йшлося у виступах віце-міністра енергетики Литви В.Мацевічюса, президента Асоціації Східного партнерства та інвестицій Ю.Родевічюса, члена Сейму Литви Й.Ярутіса, голови Держенергоефективності України С.Савчука тощо.

УСПП підписав меморандуми про співпрацю з Вільнюською ТПП, Вільнюським технічним університетом ім.Гедемінаса, Ювелірною палатою Литви тощо. Для України важлива підтримка Литви у нарощуванні експорту в ЄС, кажуть в союзі. Тут балтійські партнери мають вигідні пропозиції по логістиці, можуть допомогти  із розумінням стандартів і регламентів ринку, його аналізу, пошуку відповідних контрагентів.

«Ми дуже цінуємо допомогу литовських колег на непростому шляху інтеграції України в ЄС, тим більше, що сама ця країна нещодавно набула такого досвіду. Важливо, що Литви цінує участь у цьому процесі громадянського суспільства, таких організацій, як УСПП. Вони на власному досвіді переконалися, що таке «народна дипломатія», якими великими,  інколи більшими за державні, є її можливості, ї завжди підкреслюють її значущість в таких складних геополітичних та безпекових умовах, в яких знаходиться Україна. Переконаний, що наші контакти та досягнення будуть тільки поглиблюватися», – підсумував Анатолій Кінах.     

Ділові ради провели в рамках форуму окреме засідання, на якому скоординували кроки з подальшого розширення контактів між підприємцями, проведення навчальних семінарів та підтримки вже запущених або запланованих до запуску проектів.

  1. Наступний форум такого рівня традиційно буде проведений через рік – восени 2018-го. 

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram