Главный ученый

6 листопада 2017 року в приміщенні «HUB 4.0» пройшов круглий стіл «Наука, бізнес, інновації.Хто головний?», Організований Громадською спілкою «Форум українського партнерства» в рамках проекту «Дім інновацій».

Під час круглого столу було чітко визначено три тенденції: бізнес готовий вкладати в наукові розробки, але тільки якщо вони втілені в реальний продукт, вчені гостро потребують менеджерів, які допоможуть їм  комерціалізувати наукові розробки, держава робить певні кроки в напрямку підтримки вітчизняних інновацій, але, як часто відбувається в нашій країні, особливого ефекту це поки не має.

В обговоренні взяли участь бізнесмен і меценат, ініціатор проекту «Дім інновацій» ІгорЯнковський; вчений, провідний науковий співробітник відділу біологічних систем Інституту фізики НАНУ СеменЄсилевський; соціолог, керівник соціологічної групи «Рейтинг» ОлексійАнтипович; патофізіолог, доктор медичних наук, професор ВікторДосенко; а також інші експерти з галузей науки, бізнесу та інновацій. Модератором виступила редактор «Дому інновацій» Вікторія Власенко.

Учасники круглого столу обговорили, що саме є інноваціями, які інновації цікавлять бізнес, чи готові інвестори вкладати в наукомісткі проекти, а також хто повинен першим починати діалог - бізнес або вчені.

Як стверджує провідний науковий співробітник НАНУ СеменЄсилевський, інновації не завжди пов'язані з науковою діяльністю. «Тобто інновації не обов'язково базуються на наукових досягненнях, це може бути прорив в будь-якій сфері діяльності. Однак без спільної роботи - фундаментальної науки, прикладної науки та інженерії неможливо зрозуміти - чи буде стартап втілений в життя, чи задовольнить він запити бізнесу. Тому тут потрібен діалог всіх залучених сторін».

Головний вчений компанії «Yunasko» ЮрійМалєтін, поділився досвідом злетів і падіння великих проектів, в тому числі і на прикладі власної компанії. «Всі, хто працює в області hi-tech, повинні, як боксери, тримати удар. Наша компанія займається суперконденсаторами, і за багато років пережила різні кризи, але вистояла, і зараз успішно продовжує свою роботу і нові розробки. В якомусь сенсі ми дійсно стали чемпіонами, адже наші готові пристрої використовуються в кращих лабораторіях світу, американські військові відбирають і тестують наші пристрої. Я вважаю, що в інноваціях повинна бути ринкова конкуренція, інакше інвестор може подумати, що ця розробка нікому й не потрібна. Завжди там, де з'являється проривна ідея, там же з'являється і конкуренція. А у нас багато вчених вважають, що не мають конкурентів на своєму шляху, і це їхня велика помилка».

Бізнесмен Ігор Янковський вважає, що багатьом вченим і інноваторам для успішної реалізації своїх планів потрібно місце, де вони зможуть розповісти про свої проекти. «Моя головна ідея полягає в тому, що всім представникам - науки, бізнесу, інновацій, держави - потрібно більше спілкуватися. Для цього нам не потрібні посередники, на зразок різних хабів і майданчиків, а повинна бути єдина комунікаційна платформа, де всі представники зможуть разом домовитися про співпрацю. На сьогоднішній день, на жаль, багато хто навіть не знає про те, як почати діалог, кому представити свої ідеї та стартапи. Пострадянське мислення нав'язує нам недовіру один до одного, кожен шукає в партнері підступ, але так бути не повинно. Тому і виникла ідея створення «Дому інновацій», де вчені і інноватори зможуть представити свої проекти, ідеї, розробки, а я, як і інші бізнесмени, якщо мене це зацікавить, зможу вкласти в це гроші. Тобто ми можемо бути корисними один одному», - поділився бізнесмен і ініціатор створення «Дому інновацій» Ігор Янковський.

Засновник і керуючий партнер «AVenturesCapital», голова наглядової ради UVCA Андрій Колодюк вважає, що будь-яка інноваційна розробка повинна довести свою значимість для бізнесу. «Як зараз працює стартап? Потрібно побудувати MVP, тобто прототип, і «обкатувати» його на реальних клієнтах, щоб підтвердити ваші гіпотези про потрібність продукту. Коли ми говоримо про науку, то потрібно створювати хакатони, які також потрібно «обкатати» на людях, на сервісі, для того, щоб показати наскільки ваша інноваційна розробка впливає на успішність або конкурентоспроможність вашого продукту».

Керівник соціологічної групи «Рейтинг» ОлексійАнтипович повідомив про результати недавнього унікального дослідження, проведеного для «Дому інновацій». Згідно з дослідженням, більшість українських вчених незадоволені рівнем доходу і фінансуванням своїх досліджень. Але тільки третина самостійно намагається знайти фінансування у вигляді грантів або інвестицій. Також він зазначив, що тільки 45% займаються популяризацією науки.

В процесі обговорення учасники круглого столу і гості в форматі «вільного мікрофону» обмінялися думками не лише про проблему діалогу між наукою, бізнесом та інноваціями, але й торкнулися якості освіти і рівня підготовки наукових кадрів.

Круглим столом «Наука, бізнес, інновації. Хто головний?» «Дім інновацій» розпочинає серію зустрічей, на яких планується обговорити актуальні проблеми вчених, інноваторів та інвесторів, налагодити мости між наукою і бізнесом.

Більше про проект «Дім Інновацій» можна дізнатися на сторінці в Фейсбуці www.facebook.com/innovationhouse.org.ua і на сайті www.innovationhouse.org.ua

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram