Кожен власник нерухомості знає про те, що технічний паспорт є обов’язковою складовою пакету документів на нерухоме майно, проте не кожен розуміє, навіщо цей документ потрібен.

Практично документ про право власності (договір, свідоцтво, витяг тощо) вказує на приналежність нерухомого майна фізичній чи юридичній особі, а технічний паспорт описує та надає більш детальну інформацію про сам об’єкт нерухомого майна.

Технічний паспорт об’єкта нерухомого майна являє собою зібрані та задокументовані сертифікованою особою дані про якісні та кількісні характеристики об’єкта на момент його останнього обстеження.

Законодавством на даний час не встановлено строку давності даного документу, проте на практиці нотаріуси часто просять оновити технічний паспорт перед заключенням угоди, а банки для оформлення іпотеки вимагають технічний паспорт не давніше 3-х місяців.

Виникає закономірне питання про необхідність оновлення даних про нерухоме майно. Паспорт громадянина України передбачає періодичне оновлення даних про особу, зокрема у визначеному віці вклеюється нова фотокартка, а також є можливість змінювати адресу місця реєстрації. Так і технічний паспорт нерухомого майна оновлюється, відображаючи зміни нерухомого майна.

Зокрема оновлення технічного паспорту є необхідним при зміні технічних показників об’єкта після перепланування або реконструкції, а також є обов’язковим при поділі нерухомості та присвоєнні нової адреси.

При державній реєстрації прав на об’єкт нерухомого майна або внесення змін до державного реєстру обов’язковим є сканування та внесення копій технічного паспорту до реєстру речових прав.

На практиці у власників нерухомості часто виникають проблеми з самочинним будівництвом, про що у технічному паспорті наявна відмітка. При узаконенні самочинного будівництва та здачі об’єкта в експлуатацію дана відмітка втрачає юридичну силу, а замовнику видається оновлений технічний паспорт.

Проте існують випадки, за яких особи добровільно погоджуються на придбання нерухомого майна з самочинним будівництвом, оформлюючи документи з застарілими даними технічного паспорту (до перепланувань та добудов). Звертаємо Вашу увагу на те, що такий порядок здійснення угоди попри удавану економію коштів, несе ризик накладення на нового власника штрафу за самочинне будівництво інспекторами ДАБІ, а також витрати на узаконення самочинного будівництва (зокрема у судовому порядку), що можуть значно перевищувати вартість юридичного супроводу оформлення угоди.

Підсумовуючи вищенаведене, хотілося б ще раз підкреслити доцільність вчасного звернення до сертифікованих спеціалістів для уникнення ситуацій, при яких узаконення перепланувань та реконструкцій ускладнено спорами про майно або виявленим самочинним будівництвом. Зокрема компанія ТОВ «БТІ М» поряд з виготовленням технічних паспортів надає послуги з правового аналізу юридичних угод та надає рекомендації щодо оптимізації витрат на оформлення документів щодо нерухомого майна.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram