Вчений Віктор Досенко,бізнесмен і меценат Ігор Янковський,соціолог Олексій Антипович

10 жовтня 2017 року в інформаційній агенції «Інтерфакс-Україна» відбулася прес-конференція, на якій було презентовано дослідження групи «Рейтинг» на тему «Проблеми популяризації науки в Україні». Опитування проводилося на замовлення Громадської спілки «Форум Українського Партнерства». Всього було опитано 1000 науковців, які представляли 35 наукових установ у Києві, Харкові, Дніпрі, Львові та Одесі.

Перед журналістами виступили керівник Соціологічної групи «Рейтинг» Олексій Антипович, бізнесмен та меценат, ініціатор проекту «Дім інновацій» Ігор Янковський, доктор медичних наук, професор Віктор Досенко та керівник «Дому інновацій» Олександр Кульвановський.

Згідно з даними дослідження, які оприлюднив Олексій Антипович, 86% вчених переконані, що вони мають займатися популяризацією науки, але на практиці це робить лише 45%, причому – переважним чином на волонтерських засадах.

55% респондентів відзначили, що їм важко доносити інформацію про свої винаходи через ЗМІ. Спеціалізовані видання працюють на вузьку аудиторію, а «популярні» ЗМІ надають перевагу розважальній інформації (це констатують 59%).

Головне нарікання вчених, яке стосується їх теперішнього становища – низька оплата праці та недостатнє фінансування наукової діяльності. Саме через ці причини 28% респондентів готові залишити науку, а кожен четвертий думає про еміграцію. З іншого боку, 93% вчених прагнуть втілити результати своєї діяльності на практиці та розраховують на підтримку  інвесторів. Сприяти вирішенню цієї проблеми можуть бізнесмени, які зацікавлені у впровадженні інновацій.

Отже, обидві сторони потребують своєрідного «місця зустрічі», щоб дізнатися, чим вони можуть бути корисними один одному. Відповісти на цей запит покликаний «Дім інновацій», створений за ініціативою бізнесмена та мецената Ігоря Янковського.

За його словами, ідея організації комунікаційної платформи для всіх учасників ринку інновацій виникла ще рік тому. Тоді організатори провели масштабну конференцію «Дім інновацій на Троїцькій площі», учасники якої чітко висловилися на підтримку створення спеціального центру для популяризації науки та обміну інформацією між вченими, бізнесменами та журналістами.

Опитування «Рейтинг» підтвердило ці дані. Майже 90% респондентів виступають за створення центру, який би спеціалізувався на популяризації вітчизняних наукових досліджень, надавав технічну допомогу ученим, сприяв формуванню позитивного іміджу науковців та поширював новини про науку і інновації в Україні.

«Всі, хто прийшов на конференцію рік тому, говорили про одне й те ж, але різною мовою. Відтак у мене народилася ідея створити єдиний комунікаційний майданчик, який би займався популяризацією науки в Україні і сприяв налагодженню зв’язків між науковцями, підприємцями, журналістами та іншими спільнотами. Дуже добре, що більшість вчених підтримують цю ідею. Проект «Дім інновацій» вже працює, є професійна команда. Ми плануємо залучати резидентів з різних сфер – медицина, біології, хімії, інфраструктури, соціальних наук. Переконаний, ми зможемо акумулювати цікаві ідеї, нові розробки на одному майданчику і стимулювати впровадження інновацій в Україні», – підкреслив Ігор Янковський.

Доктор медичних наук, професор Віктор Досенко відзначив, що вітчизняний бізнес все більше цікавиться інноваціями.

«Потрохи вже бачу позитивні кроки з боку бізнесу. Підприємці звертаються до науки, бо вони розуміють, що просто за рахунок перепродажу, за рахунок транспорту, енергоресурсів не вийде хорошого європейського бізнесу. Потрібно вкладатися в науку і отримувати ноу-хау, інформацію, на якій можна заробити гроші в принципі за невеликі інвестиції», – підкреслив науковець.

За словами керівника «Дому Інновацій» Олександра Кульвановського, команда проекту чітко виокремила два тренди, які й підтвердили результати опитування: вчені хочуть комунікувати і вони присутні у соціальних мережах.

«Ми стартували через Facebook і вже за два місяці ми охопили аудиторію у півмільйона унікальних користувачів. З них 30% долучалися до активного перегляду контенту, обмінювалися коментарями. Тобто, тема науки та інновацій цікавить велику аудиторію. Ще одна наша знахідка – англомовний контент. Нашу сторінку у Facebook читають в 35 країнах світу, а сайт – з понад 85 країн світу. Ми відкриті до спілкування, партнерства і працюємо над тим, щоб все більше людей цікавилися українською наукою та інноваціями»,   – зазначив Олександр Кульвановський.