Поділ об’єкту нерухомого майна в Україні

14:33, 06 жовтня 2017
Вікно
5242 0

Клієнти ТОВ «БТІ М» часто звертаються до нас з проханням провести поділ об’єкту нерухомого майна. Варто звернути увагу, що за наявної технічної можливості можна поділити не тільки цілісний майновий комплекс, а й приватні будинки, і навіть квартири.

За загальним правилом є 2 шляхи досягти бажаного: мирне вирішення спору та судове. Якщо співвласники правомірно володіють частиною нерухомого майна, то оптимальним способом поділу цього майна стане нотаріальний договір. Якщо ж співвласники з тих чи інших причин не бажають поділу, то Вам доведеться звернутися в суд.

Пропонуємо розглянути найбільш розповсюджені випадки, в яких поділ є можливим та доцільним:

1. Іноді у власників приватних будинків виникає бажання продати або подарувати частину свого будинку іншій особі. Зробити це можливо або шляхом попереднього поділу майна власником або шляхом продажу частки у праві власності іншій особі та подальшому укладені між співвласниками договору про поділ майна.

На практиці власники намагаються уникати відчужувати частку у праві власності, оскільки такий спосіб містить в собі певні ризики. Наприклад, новий співвласник будинку може відмовитися укладати договір про поділ майна, що призведе до необхідності проведення такого поділу через суд.

Відповідно до ст. 364 ЦК співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. На такий виділ необхідна згода усіх співвласників, оскільки право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.

Відповідно до ст. 367 ЦК поділ тягне за собою, як правовий наслідок, припинення права спільної часткової власності  і створення окремих, незалежних один від одного об'єктів нерухомого майна. Такі самі правові наслідки передбачені законодавцем і у разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності (ст. 372 ЦК). 

2. На відміну від поділу майна, що перебуває у спільній власності декількох осіб, процедура поділу нерухомого майна та його державної реєстрації за бажанням єдиного власника законодавством прямо не передбачена. У зв’язку з цим у багатьох власників виникали проблеми з розумінням процедури такого поділу, проте практика ТОВ «БТІ М» дозволяє зробити висновок про законність такого поділу на підставі висновку про технічну можливість поділу.

3. Поділ квартир може бути здійснений лише після проведення певних будівельних робіт (реконструкції), що є необхідним для додержання всіх Державних будівельних норм та подальшого оформлення права власності на окремі об’єкти нерухомого майна. 

Звертаємо Вашу увагу, що однокімнатну квартиру з незначною площею з додержанням необхідних норм поділити не вдасться, проте квартири зі значною площею, які можна поділити на декілька самостійних об’єктів, влаштувавши окремі санвузли, кухні та дотримавшись норм житлової площі, все ж таки можливо.

4. Що стосується поділу цілісних майнових комплексів, то технічна і юридична можливість залежить від багатьох факторів: наявність належним чином зареєстрованих правоустановчих документів та їх відповідність фактичних реаліям, вирішення питання про поділ земельної ділянки, побажання замовника щодо площ та будівель, що будуть входити до кожної окремо сформованої окремої одиниці.

У будь-якому випадку необхідно детально аналізувати документи та технічні показники по кожному об’єкту нерухомого майна, який необхідно поділити, і краще буде звернутися до професіоналів ТОВ «БТІ М», які можуть надати не тільки всебічну консультацію, а й кваліфіковану допомогу у вирішенні Вашого питання.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter