Дослідження інституту ім. Стражеско підтвердило скорочення ризику серцево-судинних захворювань при переході курців на електронні пристрої доставки нікотину

18:51, 19 липня 2017
Вікно
72 0

Українські вчені Інституту кардіології ім. Стражеска здійснили 6-місячне дослідження динаміки показників серцево-судинного здоров’я курців при переході зі звичайних сигарет на електронні замінники на основі табаку та нікотинвмісної рідини.

Згідно з біохімічними результатами дослідження, перехід курців на електронні системи доставки нікотину (ЕСДН), які забезпечують потрапляння в організм нікотину без сигаретного диму, дозволяє уникнути порушень кисень-транспортної функції крові, пошкоджень судинного ендотелію та розвитку проатерогенних змін метаболізму ліпідів та ліпопротеїнів крові. Що свідчить про скорочення ризику розвитку серцево-судинних захворювань.

Серйозних побічних дій ЕСДН на здоров’я курців упродовж шестимісячного спостереження не було зафіксовано.

«Проведене нами 6-місячне дослідження переконливо продемонструвало покращення функції ендотелію та зниження ризику серцево-судинних захворювань у курців при переході на використання ЕСДН», – підвела підсумок Олена Кваша, д.м.н., керівник групи вчених, що здійснювали дослідження.

“Дане дослідження в черговий раз доводить необхідність впровадження підходу зменшення шкоди в політику охорони здоров’я, – коментує Дмитро Рафаель, голова громадської організації “Нові технології для здоров’я”. – Витіснення шкідливих продуктів менш шкідливими замінниками – це шлях прагматизму та зниження ризиків для здоров’я природнім чином”.

Дослідження проводилося з вересня 2016 по травень 2017 року групою вчених Національного наукового центру “Інститут кардіології ім. акад. М.Д. Стражеска” за підтримки громадської організації “Нові технології для здоров’я”.

Подібне дослідження проводилося в Україні вперше. На сьогодняшній день його результати є єдиною науковою оцінкою впливу електронних систем доставки нікотину на здоров’я українських курців.

Вчені зазначили, що відмінності в динаміці змін стану здоров’я в кожній групі учасників говорить про необхідність подальшого вивчення кожного продукту, який претендує на використання в цілях зниження ризику серцево-судинних захворювань.

Дослідження також зафіксувало, що використання електронних замінників у поєднанні з традиційним курінням (за “подвійного використання”) суттєво знижує позитивний ефект для здоров’я.

З результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням.

Довідка про дослідження:

У відкритому локальному 6-місячному дослідженні взяли участь 60 чоловіків та жінок (49 і 11 осіб відповідно), що курять, є старшими 18 років, обстежених в рамках епідеміологічного скринінгу неорганізованого міського населення і не мотивованих на відмову від куріння. Всі учасники мали стаж куріння понад 15 років і щодня викурювали 15 сигарет і більше. Всі учасники пройшли повне обстеження на старті, а також через 3 і 6 місяців програми.

У дослідження не включали осіб з ішемічною хворобою серця, серцевою недостатністю, гіпертонічною хворобою II-III ст., порушеннями мозкового кровообігу та цукровим діабетом. Відповідно до протоколу, були сформовані 3 групи по 20 чоловік: I група – в якості альтернативи традиційному курінню використовувала систему нагріву тютюну iQOS, II група – перейшла на електронні сигарети Joyetech eGo AIO і III група учасників продовжували курити традиційні сигарети в звичному для них режимі.

Обстеження учасників включало наступні параметри вивчення.

Вимірювання антропометричних показників з подальшим розрахунком індексу Кетле (ІК), оцінку ступеня нікотинової залежності (тест Фагерстрема) і типу курильної поведінки (анкета Хорна), реєстрацію електрокардіограми спокою в 12 стандартних відведеннях, вимірювання артеріального тиску (АТ) сфігмоманометром.

Тест потік-залежної вазоділатації проводився на ультразвуковому апараті Philips HD11XE лінійним датчиком частотою 3-12 МГц. За показник норми приймали значення, що становить понад 10%.

Кров для визначення рівня ліпідів, глюкози С-реактивного протеїну (СРП), клітин-попередників ендотеліоцитів (КПЕ), ендотеліна 1, карбоксігемоглобіну (СОHb) брали натщесерце. Вміст загального холестерину (ХС), тригліцеридів (ТГ), холестерину ліпопротеїнів високої щільності (ХС ЛПВЩ) і СРП визначали на напівавтоматичному біохімічному фотометрі BTS 330 фірми Biosystem (Іспанія).

Вміст ліпопротеїнів низької щільності (ХС ЛПНЩ) розраховували за формулою Friеdwald. Для оцінки співвідношення атерогенних фракцій холестерину використовували коефіцієнт атерогенності (КА).

Визначення рівня ендотеліну 1 (ЕТ-1) в плазмі проводилося імуноферментним методом за допомогою набору компанії Biomedica (Німеччина) на фотометрі Elx800 (фірми BioTek). Підрахунок кількості циркулюючих КПЕ (CD 34 + 45 +) методом проточної цитофлюориметрії проводився на лазерному проточному цитофлюориметрії Navios (фірми BeckmanCoulter). Нормальною кількістю КПЕ вважали кількість 2956 ± 298 клітин в мл.

Контроль використання традиційних сигарет здійснювався шляхом анкетування з паралельним визначенням рівня СОHb в плазмі крові модифікованим методом Вольфа на біохімічному фотометрі BTS 330 фірми Biosystem (Іспанія). В якості референтних значень розглядався вміст СОHb у некурців аналогічного віку (0,1-1%).

Більш детально з результатами і ходом проведення дослідження можна ознайомитися в наукових публікаціях, інформація про які буде розміщена на сайті громадської організації “Нові технології для здоров'я”.

ДОВІДКА

“Нові технології для здоров’я” є громадською ініціативою з розробки та адвокації рішень для актуальних проблем суспільства у сфері громадського здоров’я. Організація вбачає доцільним вирішення проблем у пошуку дієвих підходів до попередження причин захворюваності, зокрема шляхом впровадження підходів зменшення шкоди в політику охорони здоров’я.Виникнення захворювань є результатом поширеності модифікованих факторів ризику для здоров'я, зокрема тих, які призводять до серцево-судинних захворювань, що є причиною більшості смертей в Україні. Запобігаючи або мінімізуючи ризики для здоров'я, ми робимо людей здоровішими.

За додатковою інформацією просимо звертатися по e-mail:info@newhealthtech.org.ua

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter