Андрій Довбенко про перспективи азіатських інвестицій для українського ринку нерухомості

12:41, 31 березня 2017
Вікно
84 0
Довбенко Андрій

Нещодавно в Каннах завершився один з найбільш впливових світових форумів нерухомості MIPIM-2017, визначив глобальні тренди, і визначив шляхи залучення іноземних інвестицій в Україну.

В рамках MIPIM можна виділити кілька трендів, які визначені для ринку нерухомості нашої країни. Один з головних серед них – інвестування в комфортний життєвий простір.

Сьогодні на світовому ринку нерухомості вже відійшли від практики оцінювати результат лише квадратними метрами. Стало важливим їх перетворення в комфортне та зручне середовище проживання. «Серед найбільш яскравих трендів у розвитку нерухомості називають застосування концепції «місто в місті», комплексне освоєння територій і створення агломерацій з автономною інфраструктурою», – розповідає Андрій Довбенко.

Ще одним з глобальних трендів, які позначають розвиток даного ринку, називають перенаселення. Вже до 2030 року на нашій планеті очікується поява близько сорока міст, населення яких перевищить десять мільйонів жителів. На сьогоднішній день таких – 28. На той час майже 4 млрд. людей стануть жителями мегаполісів, в той час як сьогодні таких 1,6 млрд.

Подібні процеси відображаються на зменшенні нормативів щодо офісних просторів, використовуваних громадських площ з розрахунку на одного робітника. До кінця цього десятиліття в розвинених країнах очікуються розміри цього показника на рівні 15 м2. Для порівняння – в 2000 аналогічний показник становив 25 м2. Девелопери зараз замислюються не тільки про комерційну вигоду, але й соціальні вимоги. «Для житлового будівництва все це проявляється наростанням тенденції смарт-формату», – зауважує Довбенко Андрій.

У світі назрівають запити на високоякісне середовище проживання, ефективний тайм-менеджмент, статусність в сусідському ком'юніті. Затребуваність і цінність подібних проектів визначають наявність в їх комплексі дитсадків, шкіл, фітнес-центрів, інших внутрішніх просторів, які будуть захищені від зовнішнього вторгнення. Це основні показники продуманого і якісного проекту.

Дані тенденції здатні стати маяками, які окреслять планування креативної міського середовища столиці та інших провідних міст України, і здатні звернути на себе увагу іноземних інвесторів. На сьогодні переважна маса наших проектів, які представлені в галузі нерухомості – прогнозовані, і з цієї причини малоцікаві досвідченим інвесторам.

На українському девелоперському ринку мислять категоріями необхідними для виживання в місті, тоді як ставку потрібно робити на якість, нестандартні рішення і комфорт. «Саме внаслідок цих причин в останні десять років Києвом так і не було притягнуто суттєвих інвестицій, які допомогли б створити красиву європейську набережну, новий підхід в освоєнні індустріальних міських територій, формування корисних локальних сервісів для жителів і гостей столиці», розповідає далі юрист Андрій Довбенко.

«Зараз важко говорити про серйозні перспективи залучення світових тенденцій на наш ринок нерухомості, але все ж таки це можливо. За час проведення MIPIM-2017 я спостерігав певну зацікавленість європейських інвесторів до нашого ринку. Особливо варто відзначити Німеччину і Польщу. Ну а найбільше показували свій апетит азіатські країни: Китай, Індія, Малайзія, Сінгапур, яких називають ринками екзотичних грошей», – зазначив Андерей Довбенко.

Звичайно ж, більшість інвесторів від утвердження позитивного рішення по відношенню до України стримує погане розуміння інвестиційної перспективи України. Вони в більшості випадків спираються на недостатньо коректну інформацію щодо нашої країни. І дуже часто основними винуватцями такого негативного позиціонування національного ринку на міжнародних форумах стають самі українці. Наші акценти на корупції і війні, фінансовій нестабільності не сприяють розвитку ділової активності і в цілому не є обов'язковими. Тим більше, коли інвестори не запитують про це.

«Але при всьому цьому, світовий інвестиційний ринок очікує від України позитивних меседжів. Можна сформулювати три основні тези, що викликають інтерес у іноземних інвесторів і дають їм розуміння сенсу інвестування в нашу нерухомість», – розповідає Андрій Довбенко.

Перший – це знаходження нашого ринку нерухомості на ціновому дні. Цей час є прибутковим в плані купівлі активів, враховуючи і проблемні. На сьогодні сформувалися найоптимальніші умови їх юридичної очищення. Після закінчення трьох-п'яти років подібні активи стануть дорожче в 2-3 рази. Гравцям з азіатських ринків, які перенасичені грошима – це дуже цікаво і перспективно.

Друге, – продовжує Андрій Довбенко, – це важливість розуміння, що в Україні проблеми корупції та бюрократії не є критичними. Природно, вони цікавлять інвесторів, але, як відзначають багато, наша країна домоглася значних досягнень у боротьбі з цими негативними процесами. При цьому у інвесторів є також і своє розуміння, що проблеми настирливої бюрократії легко вирішуються шляхом залучення локальних партнерів та професійних радників.

Третя теза – це надання Україною можливості отримувати інвесторами високу маржу у зв'язку з наявними в країні певними ризиками.

«Якщо виходити з цього, то при правильному зовнішньому позиціонуванні бізнес-процесів на наш ринок нерухомості цілком можливо залучення серйозних гравців з області девелопменту. В результаті в найближчі кілька років в нашій країні можуть бути втілені масштабні міжнародні девелоперські проекти», – підводить підсумки Андрій Довбенко.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter