Експерти Реанімаційного Пакету Реформ закликають парламент до ухвалення законопроекту про фінансову поліцію

18:37, 16 січня 2017
Вікно
197 0

Експерти з питань податкової та бюджетної політики Реанімаційного Пакету Реформ закликають Верховну Раду невідкладно забезпечити доопрацювання, розгляд та ухвалення законопроекту про фінансову поліцію – новий орган, співробітники якого будуть відібрані за прозорим конкурсом, матимуть гідні заробітні плати та виконуватимуть аналітичні функції.

На переконання експертів РПР помилка, допущена в Законі №1797-VIII від 21 грудня 2016 р. (з 1 січня 2017 р. згідно п. 134 розділу I Закону з тексту Податкового кодексу виключено Розділ XVIII-2 «Податкова міліція»), вже не може бути змінена шляхом внесення будь яких техніко-юридичних правок у прийнятий Закон або наданням роз’яснень.

«У результаті набрання чинності Законом України №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» є всі підстави вважати, що податкова міліція втратила правові підстави для своєї діяльності. Це зумовлено тим, що пункт, яким передбачено таке виключення, відповідно до зазначеного Закону набрав чинності вже з 1 січня», – повідомляє Віталій Смердов, експерт РПР.

Враховуючи вищезазначене, а також вимоги ст. 19 Конституції України, відповідно до яких органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, із зазначеної дати правові підстави для діяльності податкової міліції відсутні.

- Помилково чи свідомо, але в Україні склалася ситуація, що податкова міліція  виявилася «поза законом», і якщо з 1 січня штатні співробітники цього органу будуть вчиняти процесуальні дії, їх слід визнавати незаконними у судах, а отримані докази недопустимими, - говорить Олександр Банчук, експерт Центру політико-правових реформ. – Вважаю, що правки до Закону № 1797-VIII в цій частині не будуть  ефективними. Єдиний вихід, що забезпечить якісне реформування податкової  міліції,  – це прийняти новий закон «Про фінансову поліцію».

            «У будь-якому випадку, я вважаю, що повноважень зі здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства податкова міліція була позбавлена... Тому наразі ми маємо якомога швидше забезпечити прийняття законопроекту «Про Фінансову поліцію» і передачу новоствореному органу повноважень з розслідування економічних злочинів»,  – процитував на своїй сторінці у Facebook ввечері в п'ятницю 13 січня координатор групи з реформування податкової системи РПР Олег Гетман першого заступника голови парламентського Комітету з питань податкової та митної політики Андрія Журжія. – Щодо листа Ніни Южаніної (голова податкового комітету ВР, – Ред.) до ДФС України з питань ліквідації податкової міліції варто зазначити, що Комітет ВР України з питань податкової та митної політики не розглядав зазначене питання. Власне, народні депутати, які є членами Комітету, в цьому році ще не збиралися на спільні засідання, а тому ця позиція висловлена виключно самою Ніною Петрівною».

Експерти РПР також наголошують, що відсутність такого органу, як податкова міліція, протягом кількох місяців до ухвалення закону про фінансову поліцію не несе загроз розбалансування державних фінансів, оскільки додаткові доходи бюджету, отримані завдяки податковій міліції, не покривають навіть вартість утримання цього органу, а платники мають бути свідомими того, що будь-які злочини, скоєні ними за період створення фінансової поліції, будуть невідворотно розслідувані нею по завершенню цього процесу.

Також сьогодні стало відомо, що Міністерство фінансів подало на розгляд Кабінету Міністрів новий законопроект про створення аналітичної служби розслідувань - фінансової поліції.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter