Конструкція цих виробів гранично проста, відомі вони вже багато років. Однак стали користуватися попитом відносно недавно, коли при виготовленні почали застосовуватися сучасні матеріали — тефлон, синтетичний каучук. Саме за рахунок їх присутності в конструкції вдалося добитися надійної герметичності виробів і спростити над ними управління. При цьому кульовий приварний кран — це універсальна арматура, що застосовується навіть у найскладніших умовах. Висока надійність з'єднання не допускає протікання рідини навіть при значному тиску.

Сфери застосування

Кульові приварні крани знайшли широке застосування в промисловості, комунально-побутовому господарстві. Зокрема, їх використовують в секторі енергетики та теплопостачання. Їх встановлюють на найвідповідальніших, важкодоступних ділянках. Можливе застосування на трубопроводах, що розташовані в воді або під землею.

Часто застосовують кульові приварні крани в обладнанні котелень, теплових пунктів і насосних станцій. Невелика вага дозволяє знизити масу всієї конструкції трубопроводу, а також витрати на його організацію. Традиційно використовують кульові крани в промислових галузях, де до надійності комунікацій висуваються високі вимоги. Зокрема, їх встановлюють на ділянках трубопроводу, де не передбачається демонтаж.

Принцип роботи

Основний елемент конструкції — сферична деталь з наскрізним отвором. Вісь цієї кулі розташована строго перпендикулярно по відношенню до статичному корпусу. Хід для потоку робочого середовища забезпечується або припиняється шляхом впливу на сферичний елемент. При повороті навколо осі можна виставляти його таким чином, щоб отвір в кульці збігався у напрямку з потоком рідини, від чого та рухатиметься далі комунікаціями. Якщо потрібно перекрити течію, то слід повернути запірний елемент таким чином, щоб глуха сторона сфери стала поперек ходу робочого середовища. Відповідно, отвір при цьому буде повернуто перпендикулярно течієї, через що рух рідини обмежиться.

Герметизація сферичного елемента виконується двома різними способами, які підбираються з урахуванням габаритів і призначення арматури. Вироби невеликого діаметру оснащені плаваючою запірною деталлю. У великих кранах встановлено кулю на опорах. Іноді використовують арматуру, що доповнена кільцями ущільнення для більшої надійності запірної функції. Управління здійснюється за допомогою повороту рукоятки або електроприводу.

Переваги та нюанси використання

В першу чергу це надійність. Приварні кульові крани за рахунок способу кріплення можуть забезпечити повну герметичність навіть у складних умовах. Їх можна використовувати на трубопроводах з різним робочим середовищем — водою, газом, нафтою та ін. Вони однаково ефективні при контакті з холодною і гарячою рідиною, витримують експлуатацію в поганих погодних умовах, при зміні сезонів, різкому перепаді температур. Також серед переваг варто відзначити:

  • Доступність. Арматура недорога і продається на сайтах, у магазинах.
  • Невелика вага. Ця особливість дозволяє знизити масу всього трубопроводу.
  • Широкий вибір виробів різних габаритів.
  • Низький показник гідроопору.
  • Можливість пропускання потоку середовища в будь-якому напрямку.
  • Простоту конструкції. У запірній арматурі цього типу в принципі нема чому ламатися.

Кульові приварні крани не вимагають техобслуговування, зручні і легкі в управлінні. Їх можна швидко відкривати і закривати без застосування спеціальних інструментів. Однак важливо управляти запірною арматурою плавно. Різке відкриття може стати причиною гідроудару, який чинить руйнівну дію на трубопровід. При всіх позитивних властивостях варто зазначити, що вироби не піддаються ремонту. Якщо кулька абразивно зносилася і погано перекриває потік робочого середовища, то кран доведеться міняти.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram