У четвертому фільмі автор історичних проєктів "Україна. Повернення своєї історії", "Таємниці великих українців", "Скарби Нації" Акім Галімов продовжить розвінчувати міфи та розкривати маловідомі факти з української історії, які довгі століття намагались стерти з пам’яті українців. Ще зі школи знання історії України обмежуються трьома епохами: Київська Русь, Козацька держава та боротьба за незалежність в кінці 19 – на початку 20 століття. Через акценти на цих епохах з курсу історії України випадають  майже 400 років. Саме їх історики називають "темними віками". Здається, ніби на українських землях увесь цей час нічого не відбувалось. Але чи правда це так? Відповіді на головні запитання розслідування також пояснюють багато подій новітньої української історії, які відбувалися на наших очах, і результатом яких стало відновлення духовної незалежності України.

Міф 1. Успенський собор Києво-Печерської Лаври у 1941 року знищили нацисти

У новому історичному детективі "Таємничі манускрипти" покажуть сенсаційні документи про підрив однієї з найсакральніших пам’яток української історії – Успенського собору Києво-Печерської Лаври. Довгий час аж до наших днів багато істориків були переконані, що храм знищили нацисти у 1941 році. Але нині з’являється багато фактів, які свідчать про те, що за злочином стояла інша сила.

Факт

Мова йде про унікальні донесення спецслужб, зроблені в перші години після підриву собору. Радянським історикам було зручно звинуватити у знищенні Успенського собору нацистів. По-перше, вони і так суцільне зло, по-друге, вибух стався на 43 день окупації, радянські війська на той період були вже далеко від Києва. Але виявляється, що в архіві британської розвідки довгі роки зберігалося перехоплене повідомлення  німців, де йшлося про те, що вибух став для них абсолютною несподіванкою.

Міф 2. Період "темних віків" між Київською Руссю і козаками – це час руїн

Монголи прийшли і все випалили, а найкраще пішло на північ, де начебто і почала розвиватися Русь, що пізніше перетворилася в Російську імперію. Це абсолютна неправда і власне про це і фільм: про цей період, про ці 400 років — "темні віки" — і про те, яку роль в цьому державотворенні відігравала церква, який шлях ми пройшли до відновлення духовної незалежності.

Факт. Коли Руслан Шаріпов, сценарист і ведучий фільму, в Литві разом з литовським істориком роздивлялися мапи кордонів Великого князівства Литовського тих часів, то його вразила кількість позначених замків на території Великого князівства Литовського. Якщо вдивлятися, то вся наша територія, особливо Волинь, просто "всіяна" замками.  Це говорить про те, що тут існувала еліта –  шляхта, яка нікуди не зникла після монгольської навали. Іншими словами, на цій території жили і розвивались українці, для яких об’єднуючим фактором стала церква. Саме тому ми і досліджуємо історію церкви. 

Міф 3. Української самостійної церкви не існувало, вона була частиною Московського патріархату.

Факт.

Українська церква існувала багато років, і багато років зберігала українську ідентичність. Але в 1686 році Москві вдалося провернути історичну аферу і захопити Київську митрополію. З тих часів, все, що стосувалося цього періоду було заборонено, а докази знищені. У фільмі будуть показані віднайдені оригінали документів за 1686 рік, про передачу Київської митрополії. Один з найкращих палеографів у світі розкаже, що насправді там написано.

Фільм виробляється управлінням оригінальних форматів 1+1 Production. Сценарист та співведучий – Руслан Шаріпов, режисерка фільму – Тетяна Шовкун, операторка – Катерина Гуцол, сценарист - Володимир Омельченко.

Виконавчий продюсер – Станіслав Зурахов

Генеральний продюсер – Акім Галімов